ANALİZ - Olimpiyat köyünde sorunlar bitmiyor

- 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda sporcuların yaşadığı köyde yaşanan aksaklıklar göze çarpıyor - Sporcular, kalitesi ve çeşit azlığı nedeniyle olimpiyat köyündeki yiyecekleri tercih etmiyor - Milli takım kafilesinde yer alan sporcular ve federasyon başkanlarının bir kısmı da olimpiyat köyünde yaşanan aksaklıklardan şikayet ediyor - Yeterli güvenlik önlemi alınamaması nedeniyle köyde taciz olayları gerçekleşirken, ulaşım krizi de sporculara zor anlar yaşatabiliyor

Google Haberlere Abone ol
ANALİZ - Olimpiyat köyünde sorunlar bitmiyor

RIO DE JANEIRO - DOĞA KIRMIZIOĞLU - Brezilya'da düzenlenen 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda özellikle sporcuların kaldığı olimpiyat köyündeki tesislerde yaşanan sorunlar dikkati çekiyor.

Rio de Janeiro kentinde başlayan 2016 Olimpiyat Oyunları'nda, yemek, ulaşım, güvenlik ve internet erişimi gibi konularda problem yaşanmaya devam ediyor.

Sporcuların ve teknik ekibin kaldığı Rio de Janeiro'nun Barra bölgesindeki olimpiyat köyünde binaların yapımında kullanılan malzemelerdeki kötü işçilik ve inşası tamamlanamayan bölümler, göze çarpıyor.


- Yemek kalitesi ve internete erişim sorunu


Sadece bir yemekhanesi ve hamburger satan restoranı bulunan olimpiyat köyünde sporcuların bir çoğu yemeklerin kalitesi ve çeşitlerinin azlığından şikayetçi. Ayrıca, binaların büyük bir bölümünde kablosuz internete erişimde sıkıntı yaşanıyor.

Olimpiyat köyü içerisindeki alanda bulunan dükkanlarda satılan ürünlerdeki fiyat yüksekliği de göze çarpıyor. Spor dükkanında tişörtler 100 ila 250 lira arasında satılırken, anahtarlıkların fiyatı ise 30-60 lira arasında değişiyor.


- "Köyde her şey iç içe"


Milli sporcular ve federasyon başkanları da yaşanan bu aksaklıklardan dert yanıyor. Olimpiyat köyünde kalan 91 kiloda yarışacak milli boksör Ali Eren Demirezen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tesislerde yaşadığı sıkıntılardan bahsetti.

Yaklaşık 4 aylık yoğun çalışma programının ardından olimpiyatlara gelerek hayalini gerçekleştirmesine rağmen tesislerde müsabakalarına rahat hazırlanamadığını kaydeden Demirezen, "Olimpiyat köyünde her şey iç içe. Sporcular rahat bir ortamda antrenman yapamıyor, dolaşma imkanımız yok. Köyü tüm arkadaşlarımın beğendiğini söyleyemem." değerlendirmesinde bulundu.

Yemekhanede çıkan yemeklerin kalitesinden memnun olmadığını da belirten Demirezen, "Yemekler kötü. Köyde, bir restoran var, bir de kafe. Sporculara yetmiyor. Ayrıca, ulaşım çok kötü." diye konuştu.


- "Daha kötü bir organizasyon görmedim"


Azerbaycan asıllı Türk sprinter Ramil Guliyev de olimpiyat köyünde birçok sorunla karşılaştığını vurgulayan sporcular arasında bulunuyor.

Yarışlara hazırlık sürecinde kaldığı tesislerde beklenmedik zorluklarla karşılaştığını söyleyen 26 yaşındaki sporcu, "Daha önce uluslararası birçok organizasyonda yarıştım. Bu olimpiyatlardan daha kötü bir organizasyon görmedim. Tesisler hazır değil. Odalarda temizlik yok. Yiyecek çeşidi az ve verdikleri et kalitesiz. İdare etmeye çalışıyoruz. " ifadelerini kullandı.

Küba asıllı milli atlet Yasmani Copello Escobar ise diğer sporculara oranla olimpiyat köyüne karşı daha ılımlı bir tutum sergiledi. Sadece yarışına odaklandığını vurgulayan Escobar, oda temizliği veya yemek gibi konulara ise önem vermediğini belirtti.


- Tamer Taşpınar sıkıntılarını anlattı


Olimpiyat köyüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, tesislerde fazla sorun yaşanmamasına rağmen özellikle organizasyon bozukluğu ve ulaşımda ekip olarak sıkıntı yaşadıklarından bahsetti.

Taşpınar, antrenman saatlerinde yaşanan dengesizlik nedeniyle düzenli antrenman yapamadıklarını ve trafik yoğunluğu nedeniyle ulaşmak istediklere yerlere saatler süren yolculuklar yapma zorunda kaldıklarını anlattı.


- Ulaşımda gecikmeler yaşanıyor


Ulaşım konusunda daha önce A Milli Kadın Basketbol Takımı kafilesi de sorun yaşamıştı. A Grubu'nda Avustralya ile yaptıkları karşılaşma öncesinde Youth Arena'ya geçmek için otobüse binen milli basketbolcular, servis şoförünün yolu karıştırmasının ardından ısınmaya geç çıkmıştı.


- İlk sorun değil


Ay-yıldızlı basketbolcular, olimpiyat köyünde daha önce de sorunlar yaşamıştı. Sporcuların kaldığı binanın doğalgaz sisteminde meydana gelen arıza nedeniyle iki kez güvenlik alarmı çalmıştı. Tesisattaki yetersizlik yüzünden oda tavanlarından su damlaları akınca sorunun giderilmesi için birçok kez tesisatçı çağrılmıştı. Milli basketbolcular, yemekhanedeki yemeklerin kalitesizliği nedeniyle yiyeceklerini dışarıdan sipariş vermek durumunda da kalmıştı.

Daha önce de Avustralya Olimpiyat Milli Takımı, tesislerin su ve elektrik şebekesinde sorun olduğu ve bu durumun insan sağlığını tehdit ettiği gerekçesiyle olimpiyat köyüne yerleşmeyi reddetmişti. İkna edilmelerinin ardından olimpiyat köyüne yerleşen Avustralya kafilesinin kaldığı binanın bodrum katında küçük çaplı yangın çıkmıştı.


- Taciz olayları yaşandı


Olimpiyat köyünde yaşanan problemler arasında güvenlik konusu da öne çıkıyor. Yeterince emniyet önleminin bulunmadığı tesislerde şu ana kadar iki taciz olayı yaşandı.

Namibyalı boksör Jonas Junias Jonas, olimpiyat köyünde çalışan temizlik görevlisi bir kadına cinsel tacizde bulunduğu gerekçesiyle tutuklandı. Geçen hafta da Faslı boksör Hassan Saada, olimpiyat köyünde iki temizlik görevlisine cinsel tacizde bulunduğu için tutuklanmıştı.


- Maç günü asansörde kaldı


Son olarak, erkeklerde 1 numaralı seribaşı Sırp Novak Djokovic'i yenerek dikkati çeken Juan Martin Del Potro, olimpiyat köyünde sorun yaşamıştı.

Arjantinli tenisçi, maç günü sabah saatlerinde olimpiyat köyünde meydana gelen güç kesintisi nedeniyle asansörde kalmış ve 40 dakika mahsur kalmasından sonra kurtarılabilmişti.

Yorumlar