Almanya ve İngiltere'de konut sorunu büyüyor

Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ülkelerinde konut sorunu giderek büyük bir sorun haline geliyor. Almanya'da her geçen gün ev fiyatları yükseliyor. Benzer durumun yaşandığı İngiltere'de ise Rus oligarkların mülklerine el konularak sosyal konut üretme projesi planlanıyor.

Google Haberlere Abone ol
Almanya ve İngiltere'de konut sorunu büyüyor

Almanya ve İngiltere konut fiyatlarının hızla arttığı ve büyük bir konut açığının yaşandığı ülkelerin başında geliyor. Almanya'da enflasyonla birlikte konut fiyatları hızla artıyor. Hatta konut fiyatları enflasyonun üzerinde artışla seyrediyor. İngiltere ise giderek büyük bir sorun haline gelen konut sorununa ilginç bir çözüm bulmuş durumda. Ülkedeki Rus vatandaşlarının mallarına el konularak sosyal konut yapılması planlanıyor. 

Almanya'da konut fiyatları artışı beş çeyrek dönem üst üste yıllık bazda yüzde 10 seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Almanya İstatistik Bürosu'ndan yapılan açıklamaya göre, konut fiyatları 2022'nin ikinci çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 10,2 arttı. Böylece konut fiyat endeksi değişim oranı, bir önceki yılın aynı çeyreğine göre beşinci kez üst üste yüzde 10'u aştı.

Konut fiyatları bir önceki döneme göre ise yüzde 2,5 yukarı geldi.

İNGİLTERE'DEN SOSYAL KONUT İÇİN İLGİNÇ BİR HAMLE

İngiltere'nin başkenti Londra'da Westminster Belediyesi, "kara parayla" satın alınan evlere el koyup bunları sosyal konutlara dönüştürmeyi planlıyor.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian, İşçi Partisi yönetimindeki belediyenin, beyan edilen amaçlar için kullanılmadığı tespit edilen gayrimenkullere "zorunlu satın alma emriyle" el koymayı planladığını aktardı.

Belediyenin, söz konusu mülkleri 4 bin hanehalkının barınma ihtiyacını karşılamak için sosyal konuta çevirmeyi hedeflediği belirtildi.

Öte yandan mülk satışlarında şeffaflık kriterlerine uyulmadığından bazı gayrimenkullerin sahiplerinin tespit edilemediğine, bunun da projenin önünde engel oluşturduğuna dikkat çekildi.

Bu kapsamda Westminster semtiyle etrafındaki Belgravia, Knightsbridge ve Mayfair gibi lüks yapıların yer aldığı bölgelerin incelendiği aktarıldı. Buralarda yasadışı gelirlerle satın alınan mülklerin belirlenmeye çalışıldığı ifade edildi.

Almanya merkezli sivil toplum kuruluşu Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün BK kolunun (TIUK) paylaştığı bilgilere göre, Westminster'da Rus oligarkların satın aldığı mülk sayısı 2010'dan bu yana yüzde 1200 arttı.

Kremlin'le bağlantılı olduğu ya da yolsuzluk yaptığı düşünülen Rus oligarkların, 2016'dan beri Westminster'da toplamda yaklaşık 430 milyon sterlin değerinde gayrimenkul satın aldığını belirtildi.

Aynı dönemde Westminster'ın komşusu olan Kensington ve Chelsea'deyse oligarklara yaklaşık 283 milyon sterlin değerinde mülk satıldı.

BBC'nin nisandaki araştırmasındaysa Rus oligarkların ülkede 800 milyon sterlinlik gayrimenkulü olduğu belirtilmişti.


 

Yorumlar