Almanya enerjide "serbest piyasayı" kaldırdı

Almanya, enerji krizine karşı "enerji fiyatlarında tavan fiyat" uygulamasına geçti.

Google Haberlere Abone ol
Almanya enerjide "serbest piyasayı" kaldırdı

Almanya, enerji krizine karşı yeni bir adım attı. Atılan yeni adıma göre, enerjide tavan fiyat sınırlaması getirildi.

Almanya'da enerjide tavan fiyat uygulaması onaylandı

Almanya Federal Meclisi (Bundestag), tüketiciler ve şirketler için gaz ve elektrik fiyatlarına sınırlama getiren yasayı onayladı.

Kabul edilen yasayla hane halklarının ve şirketlerin hızla artan fiyatlardan korunmasının amaçlandığı ifade edildi. 372 milletvekili yasanın lehinde oy kullanırken, 257 milletvekili karşı oy kullandı.

Kabul edilen tavan fiyat uygulamasının, hükümetin eylülde hane halklarını ve sanayi kuruluşlarını yüksek enerji maliyetlerinden korumak amacıyla açıkladığı 200 milyar avroluk paketin temel taşını oluşturduğu ifade edildi. Yasanın yürürlüğe girmesi için 16 eyalet temsilcilerinden oluşan Federal Konsey tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

Tavan fiyat uygulamasıyla haneler doğal gaz birim başına 12 sentlik, sanayi kuruluşları da 7 sentlik bir indirimden yararlanacak.

Kilovatsaat başına elektrik fiyatı, hanelerin yanı sıra küçük ve orta ölçekli şirketler için 40 sent ile sınırlandırılacak.

Almanya, gaz arzında kesintilere yol açan ve enerji fiyatlarını rekor seviyelere çıkaran Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle ciddi bir enerji kriziyle karşı karşıya. Alman hükümeti, sonbaharda gaz tüketimini yüzde 20 azaltmayı hedefleyen enerji tasarrufu kuralları getirdi.

Hükümet, Norveç'ten daha fazla gaz satın alarak, Belçika ve Hollanda'dan boru hatları yoluyla ithalatı artırarak doğal gaz tedarik kaynaklarını çeşitlendirmeye çalışıyor. Almanya'nın kuzeyinde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalleri de inşa ediliyor.

Eylülde Kuzey Akım denizaltı boru hatlarında meydana gelen patlamalardan bu yana Almanya, Rusya'dan gaz ithal etmiyor.

Ukrayna'da savaş başlamadan önce Rusya, Almanya'nın doğal gaz ihtiyacının yüzde 55'ini karşılıyordu. 

Kaynak: AA

Yorumlar