Albaraka Garaj’a katılacak 10 girişim belli oldu

- Albaraka Türk tarafından hayata geçirilen Albaraka Garaj’ın ilk döneminde çalışmaya hak kazanan ilk on girişim belli oldu - Toplam 455 girişimin başvurduğu Albaraka Garaj’da Techsign, Kartoon 3D, Omnibus, Rubici.io, Kobikit, İnooster, Hesapöder, Yemexpress, Akıllı Eksper, Vola girişimleri hızlandırma programından yararlanma fırsatına sahip oldu

Google Haberlere Abone ol
Albaraka Garaj’a katılacak 10 girişim belli oldu

İSTANBUL (AA) - Albaraka Türk tarafından girişimcileri kuluçka ve hızlandırma imkanları ile desteklemek üzere kurulan Albaraka Garaj’ın ilk döneminde çalışmaya hak kazanan ilk on girişim belli oldu.

Albaraka açıklamasına göre, yaklaşık 40 günlük başvuru dönemi boyunca 55 ilden toplam 455 girişimcinin başvurduğu Albaraka Garaj’da, adaylar arasından ön eleme ve mülakat aşamalarını geçen, finansal teknolojiden büyük veriye, sigorta teknolojilerinden yapay zekaya kadar farklı alanlarda toplam 18 girişimci finale kaldı. Jüri değerlendirmesinin ardından 10 girişim ekibi hızlandırma programından faydalanmaya hak kazandı.

Albaraka Garaj’da çalışmaya hak kazanan projeler şöyle:

PC, Tablet veya mobil telefonlardan biyometrik veya dijital imzalama sağlayan ve imzaların doğruluğunu tespit eden yapay zeka algoritmaları ile geliştirilmiş yazılım çözümü Techsign, artırılmış gerçeklik (AR) temelli yabancı dil, matematik, okuma-yazma ve iş birliği öğrenimini oyunlaştırarak sağlayan çocuk gelişim ve eğitim seti Kartoon 3D, sahip olduğu dağıtık sistem ile işletmelerin mevcut donanımlarını kullanarak aynı anda birden fazla farklı işlemi yapabilmeye, kaynak yönetimine ve farklı mimari/işletim sistemine sahip cihazların bir arada aynı iş için veri işlemesine imkan sağlayan bir yazılım platformu Omnibus, herkesin kendi chatbotunu eğitip geliştirebileceği yapay zeka temelli Chatbot geliştirme çözümü Rubici.io ve KOBİ’lerin tüm iş ekosistemini bulut tabanlı bir platformdan teknik bilgiye ihtiyaç duymadan yönetmeye olanak tanıyan bir SaaS çözümü Kobikit...


- Birbirinden farklı çözümler sunan girişimler seçildi


Ayrıca, oyunlaştırma ile çalışanların motivasyon ve verimliliğini arttırarak, şirketlerin belirledikleri hedeflere ulaşmalarını sağlayan performans ve sadakat çözümü sunan bir yazılım olan İnooster, mobil yemek kartı ve Mobil POS çözümüyle hesap ödeme olanağı sunan bir finansal teknoloji girişimi Hesapöder, restorana varmadan yemek siparişi verebilme imkanı sunan bir mobil ön sipariş ve ödeme uygulaması Yemexpress, sürücülerin kullanım alışkanlıkları ile aracın trafikte geçirdiği süre baz alınarak kişiye özel akıllı sigortalama sağlayan InsurTech çözümü Akıllı Eksper ve coğrafi Bilgi Sistemleri (GIS) tabanlı konumsal veritabanı ve bireylerle diğer etmenleri etkileşimde tutmayı amaçlayan yapay zeka ürünü alt yapısıyla toplu ulaşım ekosistemi kurmaya yönelik kurulmuş, lokasyon ve komunite bazlı bir mobil paylaşım platformu Vola da Albaraka Garaj’da çalışmaya hak kazanan start up'lardan oldu.


- "Birçok teknolojik yeniliğe ve inovasyona ihtiyacımız var"


Açıklamada konuyla ilgili değerlendirmelerine yer verilen Albaraka Türk Genel Müdürü Melikşah Utku, teknolojinin başta finans sektörü olmak üzere günümüz iş dünyasını hızla dönüştürmeye devam ettiğini belirterek, "Albaraka Türk olarak bu teknolojik dönüşümde bankacılık sektörü ve ülkemiz için öncü olma hedefiyle hareket ediyoruz. Bunu başarabilmek için mobil bankacılık, online para transferi, varlık yönetimi, sigorta teknolojileri, sermaye piyasaları (finansal modelleme ve analiz yazılımları) ve kitle fonlama alanlarında birçok teknolojik yeniliğe ve inovasyona ihtiyacımız var." ifadelerini kullandı.

Yurt içinde ve yurt dışındaki müşterilerinin her an ulaşabileceği web, mobil, sosyal medya gibi kanallara yeni ödeme kanalları eklemek istediklerini aktaran Utku, şunları kaydetti:

"Günümüzde ödemede bulunma ve ödeme alma ekonomi ve bankacılık dünyasının en önemli ekosistemini oluşturuyor. Taşları biraz yerinden oynatıp, fiziki posu ortadan kaldırıp yepyeni bir ödeme ve tahsilat yöntemleri geliştiren girişimci adaylarının çalışmalarını destekliyoruz. Bu alana yönelecek girişimcilerin tecrübe desteğini alarak devam etmek yerine, sıfırdan ve kendi başına yükselmeleri oldukça zor.

Bunun bilinciyle Albaraka olarak biz de finansal dünyanın yeni yapısına hazır olmak için dünyada ilk defa bir katılım bankası himayesinde bulunan Albaraka Garaj Startup Hızlandırma Merkezimizi açtık. Albaraka Garaj’da birinci dönemde çalışmaya hak kazanan ilk on girişim ekibimiz belli oldu. Bu ekiplerimize ihtiyaç duyacağı maddi manevi tüm hizmetleri tek çatı altında sunmaya devam edeceğiz."

Yorumlar