ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

- ABD'nin kararı, Zonguldak, Bartın ve Düzce'de protesto edildi

Google Haberlere Abone ol
ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanımasına tepkiler

ZONGULDAK/BARTIN/DÜZCE (AA) - Zonguldak, Bartın ve Düzce'deki sivil toplum kuruluşları, ABD'nin "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma," ve "Amerikan Büyükelçiliğinin Kudüs'e taşıma" kararını kınadı.

Zonguldak kent merkezindeki Madenci Anıtı önünde bir araya gelen Memur-Sen Zonguldak Şubesi üyeleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, ellerinde Türk bayrakları ve dövizlerle, ABD Başkanı Donald Trump'ın Tel Aviv'deki büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıma kararına tepki gösterdi.

Memur-Sen Zonguldak İl Başkanı Kamuran Aşkar, burada yaptığı açıklamada, insanlık tarihinin en kanlı, en şedit dönemlerinin yaşandığı bir zaman dilimi içerisinde olunduğunu söyledi.

"ABD ve Başkanı Trump, ihtarımızın öncelikli muhatabıdır." ifadesini kullanan Aşkar, şöyle konuştu:

"ABD'nin bu hamlesi, insanlık için manevi ve tarihi kıymete sahip, bu yönüyle de dünyanın barış adası olmuş Kudüs'ü savaş gerekçesine dönüştürmek amacı taşımaktadır. Bu yolla, diplomatik ve ekonomik zeminde devam eden örtülü üçüncü dünya savaşının ateşli bölümünün İslam coğrafyası üzerinden gerçekleşmesini istemektedir. Kudüs'ün insanlığın ortak mirası olması gerçeğine ihanet ettirmeyiz. ABD-İsrail ortak yapımı bu kirli strateji, şiddet ve krizlerle kavrulan bütün insanlık için eğer engellenmezse daha da büyük sorunların kapısını aralayacaktır."

- "Kudüs'ün vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz"

Bartın'da da Memur-Sen Bartın Şubesi üyeleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, ellerinde döviz ve pankartlarla Hükümet Caddesi Arap Camisi önünde bir araya geldi.

Grup adına açıklama yapan Memur-Sen Bartın İl Temsilcisi Mustafa Dağdeviren, ABD'nin söylemini, kınamak ve onlara ihtarda bulunmak için bir araya geldiklerini söyledi.

ABD'nin bu hamlesiyle üçüncü dünya savaşının İslam coğrafyası üzerinde çıkmasını istediğini ifade eden Dağdeviren, "Oysa, Kudüs, bütün inançlar için ortak tarih, ortak coğrafya, ortak kültür ve hepsinden öte ortak kader ve birlikte yaşamak demektir. Kudüs'ün bu vasıflarının yok edilmesine izin vermeyiz." diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı'nın da katıldığı basın açıklamasının ardından grup üyeleri, İsrail ve ABD aleyhine slogan attı.

- "Topraklarımızda ne Amerikan askeri ne de bayrağı görmek istiyoruz"

Düzce'de ise Müslüman Öğrenciler Platformu, Düzce Üniversitesi (DÜ) Şubesi üyeleri, ellerinde döviz ve pankartlarla DÜ merkez yerleşkesi önünde toplandı.

Grup adına açıklama yapan Şube Sözcüsü Miraç Şengönül, ABD'nin, Afganistan'dan Irak'a, Suriye'den Libya'ya, 15 Temmuz gecesi Türkiye'nin üzerine bombalar yağdıran bir seri katil olduğunu dile getirdi.

"Biz bu coğrafyada Amerikan askeri görmek istemiyoruz" diyen Şengönül, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kutsal topraklarımızda ne Amerikan askeri ne de bayrağı görmek istiyoruz. Trump, kısa süre içerisinde nasıl bir yanlışın içerisinde olduğunun farkına varacaktır. Tüm İslam ülkeleri, ABD ve İsrail'le bir şekilde ilişkide bulunan tüm hükümetler izledikleri politikaları gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Roma ve Bizans'ın akıbeti ne olduysa Amerika ve İsrail'in de akıbeti o olacaktır."

Yorumlar