AB'den İsrail'in sivil katliamına soruşturma çağrısı

Avrupa Birliği, İsrail'in Batı Şeria'da Filistinli sivilleri öldürmesine ilişkin soruşturma çağrısında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
AB'den İsrail'in sivil katliamına soruşturma çağrı

Avrupa Birliği (AB), işgal altındaki Batı Şeria'da İsrail güçlerinin Filistinli sivilleri öldürmesine ilişkin soruşturma başlatılması çağrısında bulundu.

AB Filistin Temsilciliğinin Twitter hesabından yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin son 72 saatte 10 Filistinliyi öldürdüğü belirtildi.

İşgal altındaki Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da artan şiddetle ilgili ciddi endişe duyulduğu kaydedilen açıklamada, 2022'nin 2006'dan bu yana Filistin'de en kanlı yıl olduğu ifade edildi.

- İsrail askeri sıfır mesafeden Filistinliyi vurmuştu

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail askerlerinin, Nablus kentinin güneyindeki El-Huvvara beldesinde bir Filistinliye yakın mesafeden ateş açtığı, İsrail ordusunun ambulansın yaralıya ulaşmasını engellediği ve söz konusu Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtilmişti.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşuna (KAN) göre de İsrail askerleri, iki askeri bıçakladığı iddia edilen bir Filistinliye ateş açmış, olayda iki İsrail askeri hafif yaralanmıştı.

Sosyal medyada bir İsrail askerinin kendisinden kaçmaya çalışan bir Filistinli ile itişip kakıştığı, ardından da Filistinli gence sıfır mesafeden iki el ateş ettiği görüntülerin yayılması üzerine uluslararası ve yerel düzeyde çok sayıda tepki açıklaması yapılmıştı.

İsrail askerleri, işgal altındaki Batı Şeria'nın birçok kentine sık sık çeşitli nedenlerle baskınlar düzenliyor. Bu baskınlar sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu yıl başından itibaren aralarında kadın ve çocukların da yer aldığı 100'den fazla Filistinli öldürüldü.

Yorumlar