2020 MTV ne kadar, MTV hesaplama 2020

MTV TPC borcu nedir, MTV borcu sorgulama, şeklinde aramalar vatandaşlar tarafından sıkça yapılıyor. Peki, MTV ve TPC borcu nedir? Nasıl sorgulanır? 2020 MTV vergisi ne kadar. İşte sorularınızın yanıtı...

Google Haberlere Abone ol
2020 MTV ne kadar, MTV hesaplama 2020

TPC nedir, TPC borcu nedir, veya MTV nedir, MTV borcu nedir, şeklinde sorular vatandaşların son zamanlarda en çok yanıtını aradığı sorular arasında yer alıyor. Peki, TPC brocu nedir nasıl sorgulanır? MTV borcu nedir ve nasıl sorgulanır?

2020 MTV NE KADAR?

2020 MTV hesaplama

MTV 2020 HESAPLAMA

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcunu hesaplamak isteyen vatandaşlar internet üzerinden hesaplama yapabilmek için araştırmalarını sürdürüyor. MTV hesaplama işlemi yapmak isteyenler hesaplama yaparken, araç yaşı, araç modeli, araç silindir hacmi ve araç tip bilgilerini bilmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında ilk 6 ayda ve ikinci 6 ayda ödenecek tutar bilgisine ulaşabilirsiniz.

TPC BORCU NEDİR?

TPC borcu, devlet kurumları tarafından kullanılan bir kısalatmadır. Açılı ise "Trafik Para Cezası" şeklindedir. Trafikte işlenen suçlar ve trafik kurallarına aykırı davranış ve uygulamalar sonucunda ceza alan vatandaşlara TPC yani Trafik Para Cezası ile yaptırım uygulanır. Herhangi bir cezası olup olmadığını merak eden vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden borç sorgulaması yapabilir. Bu sorgulama Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi, iletişim hattı, kurumlarında veya e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilir. Öte yandan kısa mesajla borcu olup olmadığını merak eden vatandaşlar telefonuna 1189'a TPC PLAKANO TESCILTARIHI TCKNO(VKNO) yazıp göndererek borcunun olup olmadığını öğrenebilir. 

DETAYLI SORGULAMA İÇİN

1189'a istenen bilgileri yazarak gönderen vatandaşlara şu şekilde bir mesaj gelecektir: "..cezadan toplam TPC borcunuz ..... TL'dir. Ayrıntı için TPC AYRINTI yazıp 1189'a gönderiniz. (En fazla 4 SMS)."

Bu mesajdan yola çıkarak borcu ile ilgili detaylı bilgi edinmek isteyenler yine cep telefonlarından 1189'a TPC AYRINTI yazıp göndererek borcunun detayını talep edebilir.

Borcunun ayrıntısını talep eden vatandaşlara varsa cezalarının ayrıntısı,"...... tarihli....TL cezanızın son ödeme tarihi .... dir.

...... tarihli....TL cezanızın son ödeme tarihi .... dir." şeklinde gelecektir. 

MTV BORCU NEDİR?

MTV yani "Motorlu Taşıtlar Vergisi" nedir? sorusunun yanıtı yine vatandaşlar tarafından sıkça araştırılıyor. Motorlu Taşıtlar Vergisi araç sahibi herkesin yılda ocak ve Temmuz dönemi olmak üzere iki kez ödemekle yükümlü olduğu bir vergi türüdür. Motorlu Taşıtlar Vergisi yine Gelir İdare Başkanlığı tarafından sorgulanabilir. MTV borcunu ödemeyen vatandaşlar ceza alabilecekleri gibi icralık veya hacizlik olabilir. Bu noktada araç sahibi vatandaşların Motorlu Taşıtlar Vergisi'ni zamanında ödemeye dikkat etmeleri gereklidir. 

Yorumlar

Selma ekici MTV ve Tpc borcu