"18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali"

- İpek Açar, İskender Paydaş, Suat Suna, Bengü, Mor ve Ötesi, Koray Avcı ve Amerikalı sanatçı Della Miles'ın da sahne alacağı festival 28 Temmuz - 5 Ağustos'ta gerçekleştirilecek

Google Haberlere Abone ol
"18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali"

İSTANBUL (AA) - Bu yıl 18.'si düzenlenecek Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali'nin detayları basın toplantısında açıklandı.

Beyoğlu'ndaki bir otelde gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, festivalin ve sanatın önemine değindi.

Akgün, sanatı kültürlerle birleştirip dostluklarla pekiştirmek gerektiğini belirterek, "İnsanlar yaşıyorsa ya tef, mızıka çalar veya ellerini sağa sola vurarak yine bir şekliyle kendini sanatsal faaliyetlerin içerisine atmaya çalışır. Çünkü sanat beyin istiyor." diye konuştu.

Festivalin "Sevgi birbirimize, barış hepimize" sloganıyla gerçekleşeceğini belirten Akgün, şunları kaydetti:

"Bu yıl 64 ülkeden gelen sanatçı ve misafirlerimizi Büyükçekmece'de buluşturacağız. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden festivale katılan gençler Büyükçekmece'de barış köprüsü oluşturuyor ve dünyaya barış mesajları veriyor. Ülkelerine döndükleri zaman da Türkiye'de yaşadıkları unutulmaz anlarla ülkemizi ve İstanbul'u dünyanın her yerinde anlatıyorlar. Sanatın, dünyadaki her insanı birleştiren bir olgu olduğunu düşündüğümüz için 7'den 77'ye herkesin daha fazla sanatla kucaklaşmasını istiyoruz. Her sene olduğu gibi bu yıl da sanatı sevgiyle, kültürleri dostlukla buluşturmanın heyecanını yaşıyoruz."

- Festival içeriği

"18. Uluslararası Büyükçekmece Kültür ve Sanat Festivali" 28 Temmuz'da, 64 ülkeden gelen sanat elçisinin Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk koymasıyla başlayacak.

Festivalde "Uluslararası Çalgı Koleksiyonu", "Uluslararası Kukla Festivali", "Taş Plak Sergisi", "Geleneksel El Sanatları", "Fotoğraf Yarışması Sergisi", "Uluslararası Kukla Tiyatrosu Gösterisi", "Halk Dansları Yarışmaları ve Gösterileri", "Heykel Sempozyumu", "Çocuk El Sanatları Akademisi", "Çocuk Seramik Akademisi" ve "Türk Yemekleri Sergisi" gibi kültür sanat faaliyetleri ve etkinlikler sanatseverlerle buluşacak.

İpek Açar, İskender Paydaş, Suat Suna, Bengü, Mor ve Ötesi, Koray Avcı ve Amerikalı sanatçı Della Miles'ın da sahne alacağı festival, 5 Ağustos'ta sona erecek.Yorumlar