18. İzmir Kısa Film Festivali başladı

İZMİR (AA) - İzmir’in uluslararası sinema etkinliği olan 18’inci Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapılarını sinemaseverlere açtı.Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri...

Google Haberlere Abone ol

İZMİR (AA) - İzmir’in uluslararası sinema etkinliği olan 18’inci Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapılarını sinemaseverlere açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyeleri ve Fransız Kültür Merkezi'nin katkılarıyla düzenlenen festival, 12 Kasım’a kadar sürecek.

Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda 38 film, en iyi kurmaca, en iyi belgesel, en iyi deneysel ve en iyi animasyon kategorilerinde dağıtılacak toplamda 11 Altın Kedi Ödülü için yarışıyor. Festival kapsamında 42 ülkeden 400 film 5 ayrı salonda ücretsiz olarak gösterilecek.

Festivalde oyunculuk, kısa film pazarlaması, sinema yazarlığı, dijital sinema, ses teknik ve cast direktörlüğü üzerine atölye çalışmaları da bulunuyor.

Festival kapsamında Doç. Dr. Mehmet Koştumoğlu’nun "Türk Sinemasından Portreler" isimli sergisi de sanatseverlerinde beğenisine sunulacak. Sergi festival süresince Buca Belediyesi Kültür Sanat Merkezi’nde gezilebilecek.

Ayrıca Luis Gonzalez’in "The Turkish Way" adlı 90 dakikalık belgeselinin özel bir gösterimi yapılacak.

Yorumlar