IŞİD yöneticisi Adnani öldürüldü

IŞİD'in sözcüsü Adnani, ABD tarafından düzenlenen hava saldırısında öldürüldü

IŞİD yöneticisi Adnani öldürüldü
30 Ağustos 2016 Salı 23:47

IŞİD, örgütün iki numarası olarak tarif edilen ve aynı zamanda sözcüsü olan Ebu Muhammed Adnani'nin Halep'te öldürüldüğünü duyurdu. Açıklamada başka bir ayrıntı verilmedi.

Reuters'a konuşan bir Suriyeli muhalif yetkili, Adnani'nin muhtemelen El Bab'da öldürüldüğünü söyledi. Adnani, 2012'den bu yana örgüt adına pek çok ses kaydı yayınlamış, 2015'ten bu yana yaptığı açıklamalarda dünyadaki sempatizanlara yaşadıkları ülkelerde saldırı yapmaları yönünde çağrılarda bulunmuştu. En son Mayıs ayında yayınladığı ses kaydında Adnani, ABD ve Avrupa çapında Ramazan ayı boyunca saldırılar yapılmasını istemişti.

Suriye'nin İdlib kentinde 1977 yılında doğan Adnani, gerçek ismiyle Taha Subhi Felaha, 2000'li yılların başında El Kaide'ye katılmış ve Irak işgâlinden sonraki dönemde örgüt içinde faaliyetlerde bulunmuştu. 2005'te ABD kuvvetleri tarafından Anbar'da yakalanan Adnani hapse atılmış, 2010 yılında ise serbest bırakılmıştı. Adnani, IŞİD'in kuruluşunda da görev almıştı.

Adnani, 2014'te ABD ve BM Güvenlik Konseyi tarafından terör listesine alınmıştı.

Reuters'a konuşan bir ABD Savunma Bakanlığı yetkilisi, Suriye'nin Halep kırsalındaki El Bab'da hava saldırısı düzenlediklerini ve bir IŞİD yöneticisini hedef aldıklarını söyledi. Ancak yetkili, saldırının kimi hedef aldığını açıklamadı ve operasyonun hâlen değerlendirilmekte olduğunu belirtti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×