Ünal Aysal: Kirli oyunun parçası olmayacağız

Beko Basketbol Ligi play off final serisi 5. maçında yaşanan olaylar nedeniyle Fenerbahçe Ülker'e ceza vermediği için Basketbol Federasyonu'nu protesto eden Galatasaray yönetimi sert tepki gösterdi.Daha önce Basketbol Federasyonu'na tepki gösteren,...

Ünal Aysal: Kirli oyunun parçası olmayacağız
17 Haziran 2014 Salı 19:38

Beko Basketbol Ligi play off final serisi 5. maçında yaşanan olaylar nedeniyle Fenerbahçe Ülker'e ceza vermediği için Basketbol Federasyonu'nu protesto eden Galatasaray yönetimi sert tepki gösterdi.

Daha önce Basketbol Federasyonu'na tepki gösteren, ardından da ceza kurulunun Fenerbahçe Ülker'e para cezası verdiğini açıklaması üzerine toplanan Galatasaray Yönetim Kurulu, Fenerbahçe Ülker ile oynanacak play off final serisi 7. maçına çıkmama kararı aldı.

Galatasaray Yönetim kurulu bugün yaptığı toplantıda seride 3-3'e gelen finalin 19 Haziran Perşembe günü Ülker Arena'da oynanacak son maçına çıkmayacağını Başkan Ünal Aysal aracılığıyla kulüp televizyonundan yaptı.

Sarı kırmızılı kulübün resmi internet sitesinden de, 'Kirli oyunun parçası olmayacağız' başlığı ve Galatasaray Spor Kulübü imzasıyla yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye'de basketbolu yönetmekle görevli, ancak ipleri başkalarının elinde olan bir federasyonun bugün aldığı kararı tanımıyoruz.

Basketbol takımımızın hocası Ergin Ataman'ın dün akşam açıkça uyardığı gibi ve yöneticilerimizin basın toplantısında ortaya koyduğu tüm somut delillere rağmen, can güvenliğinin olmayacağı bir maçın seyircili oynatılması, tek kelimeyle Türk sporuna ihanettir.

Kimsenin arzulamadığı vahim sonuçlara yol açabilecek bu kararda uyarılarımıza rağmen ısrar edilmesi tam bir sorumsuzluk örneğidir.

Bu maçın mutlaka şaibesiz bir hakem kadrosuyla ve seyircisiz oynatılması gerekirdi.

Hukukun hakim olduğu ülkelerde, spor dünyasının içinde olmaması gereken “şike hükümlüsü” bir şahsın, kurulları ve hakemleri baskı altına alabildiği bir düzende, sporda adaletten ve ahlaktan söz edilemez.

Play-off boyunca verdiği kasıtlı kararlarla niyetini ortaya koyan ve şike sürecinde tapelerde adı geçen hakemin, bu hayati maça atanması bile, federasyonun iplerinin kimlerin elinde olduğunu göstermektedir.

Can güvenliğini hiçe sayan ve hukuku ayaklar altına alan bu kararlar karşısında, Galatasaray Erkek Basketbol takımı Perşembe günkü maça çıkmayacaktır ve bu kirli senaryonun bir parçası olmayacaktır.

Türkiye'ye basketbolu getiren kulübümüzün, Basketbol Erkek ve Bayan takımlarının önümüzdeki dönemde lig yarışından çekilmesi hususu da, en yakın zamanda ilgili kurullarımızda değerlendirilecektir.

Galatasaray Spor Kulübü, elindeki belgeler ve bilgiler ışığında, uluslararası federasyonlar ve uluslararası hukuk kurullarında hak arayışını da sonuna kadar sürdürecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×