UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi daha fazla kazandıracak!

UEFA İcra Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, gelecek 3 sezon boyunca UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele eden kulüplere yapılan ödemeler önemli ölçüde artacak.

UEFA Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi daha fazla kazandıracak!
25 Mart 2015 Çarşamba 18:53

UEFA İcra Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda, istikbal 3 sezon boyunca UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde savaş eden kulüplere yapılan ödemeler önemli ölçüde artacak.

UEFA Genel Sekreteri Gianni Infantino, Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleşen UEFA İcra Kurulu Toplantısı'nın arkasından matbuat toplantısı düzenlendi.

Uzlaştıkları yeni 'finansal dağıtım sistemi'ne göre, 2015-16, 2016-17 ve 2017-18 sezonlarında UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde savaş eden kulüplere yapılan ödemelerin mühim ölçüde artacağını açıklayan Infantino, detayların 31 Mart'ta İsveç'in başkenti Stockholm'da düzenlenecek Avrupa Kulüpler Derneği Genel Kurulu'nda duyurulacağını bildirdi.

Infantino, yeni dağıtım sistemi konusu için 'Gelecek 3 sezon boyunca her sene için elimizde 2,24 milyar euro bulunuyor. Bunun 1,25 milyar eurosu UEFA Şampiyonlar Ligi'ne, 380 milyon eurosu da UEFA Avrupa Ligi'ne gelen takımlar içinde paylaştırılacak. Kalan kısmıysa Avrupa futbolunun dayanışması fonu ve UEFA kulüp organizasyonlarının harcamaları için ayrılacak' ifadelerini kullandı.

2016-2017 sezonundan itibaren UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne gelen takım sayısının artırılacağını aktaran Infantino, UEFA memleket sıralamasında ilk 12'de yer saha federasyonların ligi ilk 2 sırada bitiren takımlarının turnuvada savaş edeceğini paylaştı. Mevcut uygulamada, memleket sıralamasında ilk 8'de olan federasyonlardan takımlar, Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nde yarışabiliyordu.

2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri

2018 FIFA Dünya Kupası Avrupa elemeleri formatının onaylandığını da kaydeden Infantino, UEFA üyesi 52 ülkenin 9 gruba ayrılacağını, 6'şar takımdan 7 küme ve 5'şer takımdan 2 küme oluşturulacağını söyledi.

Buna göre, 9 grubu önder bitirenler, direk finallere çıkacak, maksimum 8 ikinci ise başka 4 finalisti saptamak için play-off maçları oynayacak. Avrupa elemeleri, Eylül 2016 ve Kasım 2017 tarihleri içinde yapılacak.

Cebelitarık'la birlikte UEFA tüzüğünü kabul eden federasyon sayısının 54'e arttıği bilgisini sağlayan Infantino, sonraki UEFA İcra Kurulu Toplantısı'nın, Avrupa 21 Yaş Altı Futbol Şampiyonası final maçı öncesinde 29-30 Haziran'da Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'da yapılacağını bildirdi.

39. Olağan UEFA Kongresi yarın gerçekleştirilecek. Kongrede, UEFA başkan ve İdare kurulunun yanı paradigma FIFA İdare kuruluna girecek isimlerde belirlenecek.

AA

Kaynak: FANATİK


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×