Türkiye'nin sualtı güzelliği yurt dışından ilgi görüyor

- Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen: - "Türkiye'nin sualtı çok çok güzel, çok değerli. İnsanlar yurt dışından dalmak için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de de dalıcı oranı çok arttı" - "Tek nefeste 100 metreye dalacağız. Bu rekorun bizim için numaralardan, rakamlardan daha önemli kısmı biz bu rekoru şehitlerimiz için kırıyor olacağız"

Türkiye'nin sualtı güzelliği yurt dışından ilgi görüyor
20 Eylül 2016 Salı 11:16


İZMİR (AA) - ALİ KORKMAZ - Serbest dalış dünya rekortmeni milli sporcu Şahika Ercümen, Türkiye'nin sualtının çok güzel ve değerli olduğunu belirterek, "İnsanlar yurt dışından dalmak için Türkiye'ye geliyor. Türkiye'de de dalıcı oranı çok arttı." dedi.

Şahika Ercümen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaş'ta eylül ayı başında düzenlenen Serbest Dalış Outdoor Türkiye Şampiyonası'nın yine bu ilçenin ev sahipliğinde yapılacak Dünya Sualtı Serbest Dalış Şampiyonası öncesinde bir ısınma turu olduğunu belirtti.

Dünya Şampiyonasında Türkiye'ye bir madalya daha kazandırmanın çok değerli olduğunu söyleyen Şahika Ercümen, şöyle konuştu:

"Elimde bulundurduğum rekorları tekrar kırarak Türkiye'nin uluslararası platformda adını duyurmaya devam etmek istiyoruz. Önümüzde iki hedefimiz var birisi dünya şampiyonası, daha sonra farklı kategoride dünya rekoru denemesi. Burada tek nefeste 100 metreye dalacağız, bu rekorun bizim için numaralardan, rakamlardan daha önemli kısmı biz bu rekoru şehitlerimizin için kırıyor olacağız. Nefesimizi aziz şehitlerimiz için tutuyor olacağız."


- "Kendimi iyi hissediyorum"


Rekortmen sporcu, sağlığın kendi branşlarında çok önemli olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Basınçtan dolayı kulaklarınız zorlanabiliyor, akciğerleriniz bir futbol topu kadar büyükken bir anda tenis topu büyüklüğünde olabiliyor. Fizyolojik değişimler çok önemli. Ben şu anda kendimi çok iyi hissediyorum. Ufacık bir kulak enfeksiyonu bile sizi bir kaç hafta dalıştan uzak tutabiliyor. Zor bir spor yapıyoruz. İnşallah sağlığım yerinde olduğu sürece zaten rekorları, limitlerimi geliştirebiliyorum. Bu konuda dezavantajlı olmama rağmen avantajlı bir sporcuyum. Astım hastası olmama rağmen şu ana kadar 6 dünya rekoru kırdık. Kendimi iyi hissediyorum, inşallah sağlıklı bir şekilde yeni rekoru kıracağız."


- "Türkiye'nin sualtı çok güzel"


Türkiye'nin coğrafi konumu nedeniyle çok özel bir bölge olduğunu bildiren Şahika Ercümen, "Üç tarafımız denizlerle çevrili olduğu için su sporlarında hiç rakip tanımamamız lazım fakat son yıllara kadar biraz gerideydik." şeklinde konuştu.

Şahika Ercümen, kendi branşında 6 dünya rekorunun hiç fena olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

"Özellikle dalışta kuvvetlendik, insanlar yurt dışından dalmak için Türkiye'ye geliyor, Türkiye'de de dalıcı oranı çok arttı. Bunun rekorlarla da bağlantısı var, insanlar bunun yapılabileceğini ve su altında da bir yaşam olduğunu görme fırsatı bulabiliyorlar. Sualtıyla ilgili fikir vermesi ve canlılarının tehlikeli olmadığını gösterebilmek amacıyla yaptığımız bazı belgeseller, sualtıyla başka bir boyutunu tanıtmak için de çok önemli. Bence Türkiye'nin sualtı çok çok güzel, çok değerli, bunu ne kadar çok insanla paylaşırsak o kadar önemli."
İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×