Trabzonspor'u ağır cezalar bekliyor

Trabzonspor-Fenerbahçe maçı, sahaya atılan yabancı ve patlayıcı maddeler nedeniyle Hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edildi.

Trabzonspor'u ağır cezalar bekliyor
10 Mart 2014 Pazartesi 23:58

Trabzonspor-Fenerbahçe maçı, sahaya atılan yabancı ve patlayıcı maddeler nedeniyle Hakem Bülent Yıldırım tarafından tatil edildi.

Maçı durduran ve soyunma odasına giden Bülent Yıldırım'ın dönmemesi üzerine maçla ilgili kararı Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu verecek.

Peki bir maç tatil edilmesiyle ilgili olarak TFF Futbol Müsabaka Talimatı ve MHK'nin Hakem ve Gözlemci El Kitabı'nda neler yazıyor? Şimdi herkes bu sorunun cevabını merak ederken, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Futbol Müsabaka Talimatı'nın 20. maddesi şöyle:

Müsabaka hakemi;

a) Müsabakanın, kulübün futbolcusu, yöneticisi, teknik adamları ile diğer kişilerin ayrı ayrı veya birlikte hakeme veya rakip takım futbolcu ve mensuplarına fiili eylemde bulunmaları, kavgaya sebebiyet vermeleri ve bu eylemleri dolayısıyla müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması,

b) Seyircilerin taşkın ve edebe aykırı hareketleri ile birlikte müsabakaya müdahaleleri sonucunda müsabakaya devam edilmesi olanağının kalmaması, hallerinde müsabakayı tatil ettiğini ilan eder.

MHK'nin Hakem ve Gözlemci El Kitabı'nın 9. maddesi ise şöyle:

"Müsabaka öncesi konfeti veya benzeri cisimlerin atılmaması ile ilgili saha görevlilerini uyarınız. Bu gibi cisimlerin derhal toplanması konusunda gerekli koordinasyonu sağlayınız. Konfetilerin yanıp tutuşması konusunda itfaiye görevlilerinin hazır bulunmasını sağlayınız.

Temel ilke, hakemler ve asli unsurlar için (oyuncular ve teknik adamlar) dürüst, eşit ve güvenli müsabaka koşulları olduğu sürece maçın yarıda bırakılmamasıdır.

Maçın dürüst, eşit ve güvenli yönetilmesi koşulları ortadan kalktığında hakem maçı tatil eder."

MHK BAŞKANI ALP İSTEDİ, HAKEM BÜLENT YILDIRIM SAHAYA ÇIKMADI

Bu arada Trabzonspor - Fenerbahçe maçını ilk yarının son dakikalarında durdurarak soyunma odasına giden hakem Bülent Yıldırım'ın neden tekrar sahaya çıkmadığının nedeni de belli oldu. Yarıda kalan Trabzonspor - Fenerbahçe maçında soyunma odasına giren Bülent Yıldırım'ın geri dönemesinde Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriya Alp'in talimatları etkili oldu.

Sporx.com'un haberine göre, Spor Toto Süper Lig'de 24. haftada Trabzonspor - Fenerbahçe maçı saha olayları sebebiyle yarıda kaldı. Sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle iki kere duran maçın ilk yarısına 10 dakika oynanmamış süre eklenirken, ilk yarının son iki dakikasında çıkan olaylar sebebiyle hakem Bülent Yıldırım, yardımcıları ile birlikte soyunma odasına gitti.

Yıldırım burada bir süre Trabzonspor başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu ile görüşürken daha sonra yardımcıları ile durum değerlendirmesi yaptı.

ZEKERİYA ALP: GİRERSENİZ ÇIKMAYIN

Yıldırım'ın soyunma odasına girmesinden sonra dışarı çıkmama sebebi ise Merkez Hakem Kurulu başkanı Zekeriya Alp'in daha önce hakemlere yaptığı konuşmalarında saklı. Alp, hakemler ile yaptığı toplantıda "Soyunma odasına giderseniz, çıkmayın. Çıkarsanız hakemlik lisansınızı o odada bırakın" diyerek bu konuda çok ciddi bir şekilde uyardığı ve dikkatli olmalarını istediği öğrenildi.

Yıldırım ve yardımcılarının kararında bu görüşün etkili olduğu ileri sürüldü.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×