Taha Akgül sağlık kontrolünden geçti

- 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda altın madalya kazanan milli güreşçi Taha Akgül, daha önce ameliyat edildiği Acıbadem Ankara Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçti

Taha Akgül sağlık kontrolünden geçti
07 Eylül 2016 Çarşamba 16:41

ANKARA (AA) - 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda serbest güreş 125 kiloda altın madalya kazanan Taha Akgül, daha önce ameliyat edildiği Acıbadem Ankara Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçti.

Taha Akgül, antrenörü Abdullah Çakmar ile geldiği hastanede doktorlarla bir araya gelerek sağlık durumunu değerlendirdi.

Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Serdar Binnet, yaptığı açıklamada, olimpiyatlar öncesi yaklaşık 6 ay Taha'nın sağlık durumunu takip ettiklerini söyledi.

Özverili bir çalışma süreci geçirdiklerini anlatan Binnet, "Elimizden geldiğince tıbbi hizmetleri sunmaya çalıştık. Hakikaten çok stresliydi. Bu süreç içerisinde hastanemiz adeta takımın arkasında bir takım kurdu. En büyük mutluluğumuz bir olimpiyat şampiyonunu hazırlamış bir tıbbi ekip olmamız. Hem Taha'nın başarılarından dolayı çok gururluyuz hem de ekip çalışmasının gösterdiği başarıdan dolayı da mutluyuz." diye konuştu.

Operatör doktor Tural Ahmad ise Taha'nın en büyük rakibinin sakatlıklar olduğunu ve milli sporcunun öncelikle bunları yendiğini anlattı.

Taha'nın Avrupa Şampiyonası öncesi baldır kaslarında yırtık tespit edildiğini anımsatan Ahmad, organizasyonlar nedeniyle kısa sürede kök hücre yöntemleriyle ilerleme kaydettiklerini söyledi.

Ahmad, "Tabii ki dediğimiz gibi antrenman sırasında ağır sıklet sporcularda çok sık gördüğümüz bir şey. Tekrar nüksetme olasılığı oluyor. Yavaş yavaş antrenman sonrasında bu türlü rahatsızlıkların geçti ve olimpiyatlara hazır bir şekilde gönderebildik Taha'yı. Artık sakatlıklar Taha'dan korksun diyoruz. Bundan sonrada başarılar diliyoruz." ifadelerini kullandı.

Olimpiyat şampiyonu Taha ise ciddi bir sakatlık dönemi geçirdiğini belirterek, Avrupa ve dünya şampiyonalarına hazırlanan bir sporcu olarak hiçbir şeyden kaçmadığını söyledi.

Sakatlığına rağmen Avrupa Şampiyonası'nda İstiklal Marşı'nı okutabilmek için güreştiğini anımsatan Taha, "Kök hücre tedavisi ve fizik tedavi sürecinde 2 ay burada tedavi gördüm. Tedavi sürecimiz çok başarılı geçti ben ayağımla bir kiloyu dahi kaldıramıyordum. Yani o derece büyük bir sakatlık atlattım." diye konuştu.

Sağlıkla ilgili süreci atlatarak olimpiyatlara hazırlandığını vurgulayan Taha, şunları kaydetti:

"Tabii kolay olmadı, o sakatlığı yenip tekrar gidip orada şampiyon olabilmek. Özellikle ben hiçbir müsabakaya da giremedim, yani maç eksiğim vardı. Aslında beni biraz tedirgin eden de buydu. Önemli müsabakalara girip kendimi göstermem gerekiyordu. Hiçbir yerde güreşmeden direkt olimpiyatlara gittim orada güreştim. Tabii Allah da yüzümüze baktı. Ülkemize tek altın madalyayı kazandırdım. Tabii burada emeği geçen bütün hocalarıma aynı zamanda antrenörüm Abdullah Çakmar'a, teşekkür ediyorum. Çünkü sakatlığım süresince özellikle hastaneye gidip gelmemde bile biz sürekli beraberdik. Aynı evde kaldık, beraber hazırlandık. Ben emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Hastanemiz sağ olsunlar, sürekli yanımızdalar o konuda hiç şüphemiz yok."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×