Rio'ya 37 Rus sporcu daha gidemeyecek

- Uluslararası federasyonlar, 37 Rus sporcunun daha 2016 Rio Olimpiyatları'na katılmaması yönünde karar aldı

Rio'ya 37 Rus sporcu daha gidemeyecek
27 Temmuz 2016 Çarşamba 10:19

Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) doping konusunda Rus sporculara ilişkin aldığı kararın ardından aynı ülkeden 37 sporcu daha 2016 Rio Olimpiyatları'na katılamayacak.

IOC'nin, Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5-21 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Rio Yaz Olimpiyatları'na katılacak Rus sporcuların belirlenmesine ilişkin verilecek kararı bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonlara bırakmasının ardından aynı ülkeden 37 sporcunun daha oyunlarda yer almamasına karar verildi.

Federasyonların internet sitelerinde yapılan açıklamaya göre, kürekte 22, yüzmede 7, kano, modern pentatlon ve yelken branşlarının toplamında ise 8 Rus sporcu olimpiyatlara katılamayacak.

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA), Rusya'nın hiçbir spor branşında olimpiyatlarda yer almaması gerektiği yönünde yayımladığı tavsiye niteliğindeki doping raporu, IOC tarafından değerlendirilmişti.

IOC'den yapılan açıklamada, Rus sporcuların, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'na katılabilmesi için WADA'nın uluslararası kriterlerine uygun olduğunu ispatlaması, bağlı oldukları spor branşındaki uluslararası federasyonun kontrolünden geçmeleri ve onayını almaları ile daha önce doping cezası almamış olması şartları getirilmişti.

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi'nin (CAS) onayının ardından doping kullandığı tespit edilen 68 Rus atletin de Rio'ya katılmaması önceden kesinleşmişti.

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×