Özel sporcular, yarın Ölüdeniz'de kulaç atacak

Özel sporcular, yarın Ölüdeniz'de kulaç atacak
06 Mayıs 2016 Cuma 17:27

MUĞLA (AA) - Türkiye Özel Sporcular Federasyonu tarafından ilk kez düzenlenecek Özel Sporcular Türkiye Açık Deniz Yüzme Şampiyonası yarın yapılacak.

Fethiye Ölüdeniz’de düzenlenecek şampiyonaya 24 kulüpten 32 sporcunun yanı sıra Estonya'dan da bir sporcu katılacak.

Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanı Birol Aydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de bir ilki Fethiye Ölüdeniz'de gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kapalı kapılar ardındaki sporcuların devletin verdiği destekle spor yapmaya başladıklarını belirten Aydın, "Bizim bir sloganımız var: 'Bu dünyada biz de varız.' Federasyon olarak 15 dalda spor yaptırıyoruz. 'Her engellinin yapabileceği bir spor var' sloganıyla ülkemizin her yerinde spor yaptırıyoruz." dedi.

Aydın, özel sporcuların son 3 yıldır altın çağını yaşadıklarını, hayatın her alanında olduklarını vurguladı.

Yüzme şampiyonasının önce kapalı alanlarda yapıldığını ifade eden Aydın, "(Neden açık denizde olmasın) dedik ve bu şampiyonayı düzenledik. Şampiyonaya 24 kulüpten özel seçilen 32 sporcu katılacak. Bu organizasyon Türkiye'deki bütün engelli ailelerine ulaşacak." diye konuştu.

Aydın, federasyonun 2012'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Bütün kapılara gideceksiniz, kapılarını çalacaksınız ve özel çocuklara spor yaptıracaksınız" talimatıyla yola çıktıklarını anlattı.

Şampiyonaya Türkiye'nin farklı illerinden sporcuların katıldığını kaydeden Aydın, şöyle konuştu:

"Bazıları ilk kez denizi görmüşler. İlk kez denizde yüzecek çocuklar var. Bu organizasyon Türkiye'de bir ilk. Bu nedenle organizasyonu çok önemsiyoruz. Burada tüm dünyaya özel sporculara imkan verildiği zaman normal insanlardan hiçbir farkı olmadığı mesajını vermek istiyoruz. Organizasyonu geleneksel hale getirip daha sonraki yıllarda uluslararası bir hale getirmek istiyoruz. Türkiye'nin ne kadar güvenli bir ülke olduğunu da göstermek istiyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×