Koç Holding Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin sponsoru oldu

Koç Holding, Türkiye'nin Olimpiyat yolculuğu sürecindeki çalışmalarına destek vermek amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) 3 yıl süresince ana sponsorluğunu üstlendi. Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin ilk ulusal ana sponsoru...

Koç Holding Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin sponsoru oldu
13 Haziran 2014 Cuma 16:58

Koç Holding, Türkiye'nin Olimpiyat yolculuğu sürecindeki çalışmalarına destek vermek amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) 3 yıl süresince ana sponsorluğunu üstlendi.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin ilk ulusal ana sponsoru olan Koç Holding'in CEO'su Turgay Durak, TMOK ile el ele vererek Türkiye'deki olimpik ruhun gelişmesine ve uluslararası arenada gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunmayı arzu ettiklerini, bu işbirliğiyle olimpiyatların uzak olmayan bir zamanda İstanbul'da, gerçekleşeceğine inandıklarını kaydetti.

Türkiye'nin en büyük özel sektör kuruluşunun desteğini almaktan büyük gurur duyduklarını belirten Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener de, "Koç Holding'in desteği Türk sporunun geleceği için çok önemlidir." dedi.

Koç Holding, spor alanında yaptığı yatırımlar ve desteklere bir yenisini daha ekleyerek Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile 3 yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı. İşbirliğinin açıklandığı basın toplantısı, Koç Holding CEO'su Turgay Durak, Koç Holding Kurumsal İletişim ve Dış İlişkiler Direktörü Oya Ünlü Kızıl ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener ile Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Genel Sekreteri Neşe Gündoğan'ın katılımıyla Bağlarbaşı'ndaki Koç Topluluğu Spor Kulübü'nde gerçekleşti.

'SPORDA İLHAM VERECEK VE ÖNCÜLÜK EDECEK PROJELER YÜRÜTÜYORUZ'

Koç Holding CEO'su Turgay Durak, topluluk olarak bugüne kadar spor alanında birçok önemli çalışmaya öncülük ettiklerini aktararak, "Kurucumuz merhum Vehbi Koç'un insanın yaşamında varolması ve dengelenmesini öğütlediği 4 alandan biri spordu. Biz de onun izinden gidiyor, sporda da ilham verecek ve öncülük edecek projeleri hayata geçiriyoruz ve destekliyoruz." dedi.

Koç Holding'in spordaki yatırım ve desteklerini üç ana başlık altında özetleyen Turgay Durak, bunlardan ilkinin sporu kurum kimliklerinin ayrılmaz bir parçası haline getirmek için 1986 yılında düzenlenmeye başlayan ve bu yıl 25'incisini gerçekleştirdikleri Koç Topluluğu Spor Şenliği olduğunu söyledi. Turgay Durak, "Spor Şenliğimizde her yıl 4 bine yakın çalışanımız 12 branşta mücadele ediyor. Kurumsal bir spor organizasyonu olarak bu ölçekte dünyada az sayıda örneği var." dedi.

Kurum içinde sportif ve sosyal imkanları daha ileriye taşıyabilmek için 2012 yılında Koç Topluluğu Spor Kulübü'nü kurduklarını kaydeden Turgay Durak, bu vesileyle çalışanların ve ailelerinin birçok branşta spor yapmalarına imkan sağladıklarını da aktardı.

Spor alanında gerçekleştirdikleri diğer bir önemli yatırımın ise Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları olduğunu anlatan Turgay Durak, "Türkiye'nin spor alanındaki en büyük organizasyonlarından biri olan Koç Fest'te bu yıl 185 üniversiteden 22 bin sporcu 46 branşta mücadele etti. Koç Fest ile Türkiye'de sporun ve spor izleyicisinin gelişmesi ve ülkemizde futbol ve basketbol dışında farklı branşlarda da ilginin artması öncelikli hedeflerimiz.'' dedi.

BEŞİKTAŞ'LA ÖNEMLİ ANLAŞMALAR DA YAPILDI

Spordaki üçüncü yatırım ve destek başlığının ise Koç Topluluğu şirketleri aracılığıyla profesyonel takım, kulüp ve sporculara verdikleri destek olduğuna dikkat çeken Turgay Durak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yakın zamanda Arçelik A.Ş. Beko markasıyla Beşiktaş Profesyonel Futbol A Takımı'nı; Aygaz A.Ş. Mogaz markasıyla BJK Hentbol Takımı'nı, RMK Marine A.Ş. ise BJK Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı'nı destekleme kararı aldı. Beko'nun bugün Türkiye Ligi ve Avrupa'nın birçok önemli ligine sponsor olmasının yanı sıra FIBA Avrupa Basketbol Şampiyonası ve FIBA Dünya Şampiyonası'nın da ana sponsoru olmasından büyük gurur duyuyoruz.

Tofaş Spor Kulübü'nün basketbol yatırımları, Koç markası ile yelken branşında verdiğimiz bireysel sporcu destekleri, Yapı Kredi ve Ford'un uluslararası spor organizasyonları sponsorlukları ve Arçelik'in Grundig markasıyla voleybola verdiği büyük desteğin, Topluluğumuzun spora verdiği değerin önemli örnekleri olduğunu düşünüyorum."

Toplumda her yaştan insanın sporu amatör ya da profesyonel olarak yapmasını önemsediklerini aktaran Turgay Durak, bunun için çalışanlar, gençler, profesyonel takımlar ve kulüpler için sağladıkları katkıları sürdüreceklerini ifade etti.

'OLİMPİYATLAR, UZAK OLMAYAN BİR ZAMANDA İSTANBUL'DA GERÇEKLEŞECEK'

Türkiye'yi uluslararası arenada farklı spor branşlardaki başarılarıyla da söz sahibi bir ülke haline getirebilmenin önemine işaret eden Turgay Durak, bu amaçla geçen yıl 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları adaylık sürecine sponsor olduklarını belirtti.

Turgay Durak, İstanbul'un olimpiyatlara ev sahipliği için doğru şehir olduğuna ve bu rüyanın gerçekleşeceğine gönülden inandıklarını ve bu doğrultuda TMOK'a sponsor olduklarını söyledi. 3 yıl boyunca TMOK ile el ele vererek, Türkiye'de olimpik ruhun gelişmesine ve uluslararası arenada gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunmayı arzu ettiklerini kaydeden Turgay Durak, "TMOK'un ilk ulusal ana sponsoru olarak, hem ekonomik hem de sosyal kalkınmaya önemli katkılar sağlayacak olan olimpiyatların, uzak olmayan bir zamanda istanbul'da, bu güzel şehirde gerçekleşeceğine yürekten inanıyoruz." diye konuştu.

Turgay Durak, tüm dünyada 23 Haziran'ın Olimpic Day (Olimpiyat Günü) olarak kutlandığını, TMOK ile yaptıkları ilk çalışmanın Türkiye'de bu günün daha geniş kitleler tarafından kutlanmasına ön ayak olacak bir pilot projeyi hayata geçirmek olduğunu açıkladı. Turgay Durak, "Bu proje ile bu yıl 10 okulda yaklaşık 3 bin öğrenciye olimpik eğitimi verdik. Sporun bir yaşam biçimine dönüşmesi ve olimpik ruhun kazanılması için erken yaşta gerçekleşen bu dokunuşun, gelecekte bizlere spor alanında büyük başarılar getireceğine yürekten inanıyoruz.'' dedi.

'KOÇ HOLDİNG'İN DESTEĞİ TÜRK SPORUNUN GELECEĞİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR'

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener de toplantıda yaptığı konuşmada TMOK olarak Olimpik Hareket'in değerlerini tanıtmak ve topluma olimpizm ruhunu aşılamak amacıyla çıktıkları yolda, Türkiye'nin en büyük özel sektör kuruluşunun desteğini alıyor olmaktan büyük gurur duyduklarını ifade etti.

Prof. Dr. Uğur Erdener, "Koç Holding'in geçen sene 2020 Olimpiyat adaylığı boyunca gösterdiği desteği daha uzun soluklu olarak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi için göstermesi, spor seven bir nesil yetiştirmek için attığımız her adımda bizimle birlikte olması Türk sporunun geleceği için çok önemlidir. Kendilerine bu vizyonlarından dolayı teşekkür ederim." dedi.

Koç Holding CEO'su Turgay Durak ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener arasında imzalanan sponsorluk anlaşmasının ardından ilköğretim okullarında başlayan pilot projede eğitim alan çocuklarla Olimpik Gün (Olimpic Day) pastası kesildi.

CİHAN

Koç Holding Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin sponsoru oldu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×