GRAFİKLİ - Süper Lig'e 22 hakem

- Spor Toto Süper Lig'de 2016-2017 sezonunda 22 hakem görev yapacak - MHK, geçen sezon 39 olan Süper Lig hakem sayısını 22'ye indirdi - Geçen sezon maç yöneten hakemlerden Deniz Çoban ve İlker Meral mesleği bıraktı, 16 hakem ise 1. Lig kadrosuna kaydırıldı - Yeni sezonda Arda Kardeşler ilk kez Süper Lig'de düdük çalacak - Hakemler içinde en genci 28 yaşındaki Arda Kardeşler, en yaşlısı ise 44 yaşındaki Bülent Yıldırım

GRAFİKLİ - Süper Lig'e 22 hakem
11 Ağustos 2016 Perşembe 12:27


İSTANBUL (AA) - ÇETİN ARSLANCAN - Spor Toto Süper Lig'de merhum Turgay Şeren'in adının verildiği 2016-2017 sezonunda 22 hakem görev yapacak.

Türkiye Futbol Federasyonu Merkez Hakem Kurulu (MHK), geçen sezon 39 olan Süper Lig hakem sayısını radikal bir kararla 22'ye indirdi.

Bu arada, yeni sezonda Süper Lig hakem kadrosunda yer almayıp, alt klasmanlarda görev yapacak hakemlerin de gerek görülmesi durumunda Spor Toto Süper Lig'de maç yönetebileceği duyuruldu.


- En çok hakem İstanbul'dan


MHK tarafından yeni sezon için belirlenen hakemler 9 ayrı bölgeden geliyor.

Ligde 5 takımı bulunan İstanbul, 7 hakemle bu alanda da çoğunluğu oluşturuyor. Ayrıca Ankara ve İzmir'den dörder, Trabzon'dan 2, Bursa, Denizli, Edirne, Eskişehir ve Kayseri'den birer hakem yer alıyor.

- FIFA kokartlı hakemler

Süper Lig'de yeni sezonda görev yapacak hakemlerden 6'sının FIFA kokartı bulunuyor.

Türkiye'nin en kariyerli hakemi Cüneyt Çakır'ın yanı sıra, Hüseyin Göçek, Halis Özkahya, Mete Kalkavan, Alper Ulusoy ve Ali Palabıyık, FIFA kokartlı hakemler olarak ligde maç yönetecek.

Öte yandan, MHK tarafından klasman düşürülen hakemler arasında yer alan Deniz Ateş Bitnel'in de FIFA kokartı var.

- Arda Kardeşler, tek yeni hakem

Spor Toto Süper Lig'de yeni sezonda sadece bir hakem ilk kez görev yapacak.

Süper Lig hakem listesine giren Bursa Bölgesi hakemi Arda Kardeşler, yeni sezonda ilk kez düdük çalacak.

- Deniz Çoban ve İlker Meral mesleği bıraktı

Geçen sezon Süper Lig'de görev yapan Deniz Çoban ve İlker Meral mesleği bıraktı.

Süper Lig'de geride kalan sezonda yapılan Kasımpaşa-Çaykur Rizespor maçında hatalı kararlar veren 39 yaşındaki Deniz Çoban, bu müsabakanın ardından hakemliği bıraktığını açıkladı.

Bu sezon klasman listelerinde yer almayan 45 yaşındaki İlker Meral'ın da mesleği bıraktığı öğrenildi.


- 16 hakem klasman düştü

Yeni sezon öncesi 16 hakem 1. Lig kadrosuna kaydırıldı.

Geçen sezon Süper Lig kadrosunda yer alan, yeni sezonda 1. Lig'de düdük çalacak hakemler şunlar:

Abdullah Yılmaz, Sarper Barış Saka, Mehmet Emre Atasoy, Caner Ak, Erkan Engin, Deniz Ateş Bitnel, Özgüç Türkalp, Mustafa Öğretmenoğlu, Onur Karabaş, Murat Özcan, Hakan Ceylan, Özkan Çeliker, Koray Gençerler, Çağatay Şahan, Mustafa İlker Coşkun ve Süleyman Abay.

- Profesyonel hakemler

Yeni sezonda 9 hakem profesyonel olarak görev yapacak.

Türkiye Futbol Federasyonu tarafından 1,5 yıl önce hayata geçirilen profesyonel hakemlik uygulaması kapsamında Cüneyt Çakır, Hüseyin Göçek, Barış Şimşek, Mete Kalkavan, Ali Palabıyık, Fırat Aydınus, Tolga Özkalfa, Halis Özkahya ile Bülent Yıldırım bu listede yer alıyor.

- En genç ve en yaşlı hakemler

Süper Lig'de bu sezon görev yapacak hakemler içinde en genci, bu sezon ilk kez görev yapacak 28 yaşındaki Arda Kardeşler olacak.

44 yaşındaki Bülent Yıldırım ise düdük çalacak hakemler arasında en yaşlısı olarak ön plana çıkıyor.


- En çok maç yöneten Cüneyt Çakır


Yeni sezonda görev alacak hakemler içinde Süper Lig'de en çok maç yöneteni, Cüneyt Çakır olarak dikkati çekiyor

Türkiye'nin en kariyerli hakemi olarak ön plana çıkan 40 yaşındaki Cüneyt Çakır, Süper Lig'de 15 sezonda 255 maçta düdük çaldı.

2001-2002 sezonundan bu yana Süper Lig'de görev alan Cüneyt Çakır'ı, 13 sezon ve 239 maçla Fırat Aydınus, 13 sezon ve 193 maçla da Bülent Yıldırım izliyor.


- Hakemler

Spor Toto Süper Lig'de 2016-2017 sezonunda görev yapacak hakemler şunlar:

HakemYaş Bölgesi MesleğiCüneyt Çakır40İstanbulİşletmeciFırat Aydınus43İstanbulMühendisBülent Yıldırım44AnkaraYöneticilikHüseyin Göçek40İstanbulYöneticilikHalis Özkahya36İstanbulÖğretmenBarış Şimşek40TrabzonMühendisMete Kalkavan37İstanbulMühendisAli Palabıyık35Ankaraİletişim-TelekomYaşar Kemal Uğurlu35AnkaraSigortacıKutluhan Bilgiç35İzmirYöneticilikSerkan Tokat36AnkaraÖğretmenVolkan Bayarslan38İstanbulMühendisSerkan Çınar40İstanbulEğitimciAlper Ulusoy35İzmirMühendisÖzgür Yankaya38EdirneÖğretmenTolga Özkalfa39İzmirDiş hekimiAbdulkadir Bitigen33KayseriDiş hekimiSuat Arslanboğa38EskişehirEğitimciBülent Birincioğlu37TrabzonÖğretmenHalil Umut Meler30İzmirYöneticilikÜmit Öztürk33DenizliMühendisArda Kardeşler28 Bursa Mühendis


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×