Dünya standardında bir okçu için 7 sene gerekir

- Türkiye Okçuluk Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Çakıroğlu: - "Bir sporcuyu alıp 7 sene sonra olimpiyat madalyası peşinde koşabilirsiniz" - (Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz'ün olimpiyat kotası alması) Çok ciddi çalışmalar sonucunda kotaları elde ettik. Sporcular da çok büyük özveride bulundu"

Dünya standardında bir okçu için 7 sene gerekir
13 Haziran 2016 Pazartesi 12:18


ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Türkiye Okçuluk Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Çakıroğlu, uluslararası alanda başarılı bir sporcu yetiştirilmesi için 7 seneye ihtiyaçlarının olduğunu ifade etti.

Avrupa Okçuluk Federasyonu Birliğinde asbaşkanlık görevi de bulunan Çakıroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de son yıllarda okçuluğa olan ilginin arttığını belirterek, bunu yarışmalarda görebildiklerini söyledi. Önceleri 300 kişiyle yarışma yaparken, bugün Türkiye şampiyonalarına bölgelerindeki elemeleri geçerek gelen sporcu sayısının 800'e ulaştığını anlatan Çakıroğlu, bunun da okçuluk sporu için güzel bir gelişme olduğunu vurguladı.

Geçen sene ilk defa okullar arası okçuluk müsabakaları yapıldığını anımsatan Çakıroğlu, bu sayede okçuluğun okullara yayılmaya başladığını ifade etti. Okçulukla uğraşan sporcuların okullarında takımlara katıldıklarını ve arkadaşlarını teşvik ettiklerini belirten Çakıroğlu, bu şekilde sporcu sayısının ve ilginin gittikçe fazlalaştığını anlattı.

Çakıroğlu, her başarının çalışma sonucunda geldiğinin altını çizerek şöyle devam etti:

"Bir sporcunun uluslararası alanda başarıya sahip olması için 7 seneye ihtiyacımız var. Bir sporcuyu alıp 7 sene sonra olimpiyat madalyası peşinde koşabilirsiniz. Yedi sene devamlı hazırlanıyorsunuz. Bu sürenin son 3-4 senesinde Avrupa ve dünya şampiyonalarında puanlar, dereceler alınıyor ama 7 sene sonunda dünya standardında bir sporcumuz olur. Bunun için çalışma şartlarının çok iyi olması lazım. Düzenli bir çalışma olması gerekiyor. Haftanın 7 günü çalışılması gerekiyor."


- "Evlerinden ve okullarından 3 sene uzak kaldılar"


2016 Rio Olimpiyatları için kota almayı başaran, her ikisi de 17 yaşında olan Mete Gazoz ve Yasemin Ecem Anagöz'ün olimpiyatlar için üç sene önce çalışmaya başladıklarını anlatan Çakıroğlu, sporcuların bu sürede çalışmayı aralıksız sürdürdüğünü belirtti.

Çakıroğlu, kış çalışmalarının 15 gün kamp, 3 gün ara şeklinde gerçekleştirildiğini ifade ederek "Çocuklar üç gün evlerine gidip ailelerini görüp okullarında sınavlara girip yeniden kampa geliyorlar. Çok ciddi çalışmalar sonucunda kotaları elde ettik. Sporcular da çok büyük özveride bulundu. Evlerinden ve okullarından 3 sene uzak kaldılar ama sonuçta başarıyı elde ettiler." diye konuştu.

Mete ve Yasemin'in ilk hedefinin Rio Olimpiyatları'nda başarı olduğunu anlatan Çakıroğlu, daha sonra takım olarak çalışmalara devam edip 2020 Tokyo Olimpiyatları'na hem erkek hem de kadın takımlarıyla gidip madalyalar almak istediklerini kaydetti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×