Dalışta dünya rekoru kırdı, başarısını Somalı madencilere adadı

Milli Sporcu Derya Can, Antalya’nın Kaş ilçesinde gerçekleştirdiği ‘değişken ağırlıklı paletsiz dalış’ta 90.2 metreye inerek, yine kendisine ait olan 71 metrelik dünya rekorunu kırdı. Can, rekorunu Soma’da hayatını kaybeden maden...

Dalışta dünya rekoru kırdı, başarısını Somalı madencilere adadı
20 Temmuz 2014 Pazar 14:48

Milli Sporcu Derya Can, Antalya’nın Kaş ilçesinde gerçekleştirdiği ‘değişken ağırlıklı paletsiz dalış’ta 90.2 metreye inerek, yine kendisine ait olan 71 metrelik dünya rekorunu kırdı. Can, rekorunu Soma’da hayatını kaybeden maden işçilerine adadı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Spor Kulübü SAS –Sualtı Üyesi Milli Sporcu Derya Can, Kaş İnceboğaz açıklarında değişken ağırlıklı paletsiz dalış dalında rekor denmesi yaptı.

    

    Dünya Sualtı Federasyonu hakemlerinden Rus İgor Orel, Hırvat Neven Lukas ve Sualtı Sporları Federasyonu Serbest Dalış Teknik Kurul Başkanı Levent Ucuzal gözetiminde yapılan rekor denemesine Derya Can’ın bağlı olduğu ODTU SAS Kulübü’nden 25 kişilik ekip de eşlik etti. Can, rekor denemesinin yapılacağı koyda sabah erken saatte, dalış öncesi ısınma ve esneme hareketleriyle dalışa hazırlık yaptı. 09.15’te gözetmenler eşliğinde rekor denemesine başlayan milli sporcu, 90.2 metreyi 2 dakika 29 saniyede tamamladı. Böylece Derya Can, kendisine ait olan 71 metre dalış dünya rekorunu geliştirerek 90 metreyle 3. kez dünya rekorunu kırdı. Can, zaferini denizde Türk bayrağı açarak kutladı. Üçüncü kez dünya rekoru kıran Derya Can, dalış sonrası yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

    

    “Rekor, Türkiye’nin tanıtımı açısından, Kaş’ta olmasından ve turistlerin şu anda burada olmasından dolayı çok önemli. Herkesin ilgisi çok fazla. Bu ilgiye paralel bugünkü dalışımı, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden maden işçilerimize ve 11 Mayıs 2014’de çok erken yaşta aramızdan ayrılan doğa dostu ODTÜ SAS’ın kurucularından Gökhan Türe’ye adıyorum. Ayrıca bu rekorlar, benim için olduğu kadar, Türkiye'nin tanıtımına yapacağı katkı açısından da çok önemli. Bundan dolayı rekorun Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından da kullanılmasını arzu ediyorum.”

ENGELLİ SPORCU DA REKOR KIRDI

Derya Can'ın ardından ortopedik engelli sporcu Cem Esmeray da ‘değişken ağırlık ip destekli paletsiz derin dalış’ dalında rekor denemesi yaptı. Daha önce Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde 18 metreye dalan Esmeray, bu kez 22 metreye dalarak rekorunu 4 metre daha geliştirdi. Esmeray, 22 metreye inerek dünyada ilk kez tescilli ‘bedensel engelli’ tüpsüz dalışı gerçekleştirdi. CİHAN

Dalışta dünya rekoru kırdı, başarısını Somalı madencilere adadı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×