Basketbolda Federasyon yabancı statüsü değişikliğine gitti

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda bir dizi kararlar alırken, yabancı uyruklu sporculara ait esaslarda da değişikliğe gitti. Yönetim, maça çıkmayan Galatasaray Liv Hospital'le ilgili olarak ise yürürlükteki...

Basketbolda Federasyon yabancı statüsü değişikliğine gitti
10 Temmuz 2014 Perşembe 17:58

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) Yönetim Kurulu yaptığı toplantıda bir dizi kararlar alırken, yabancı uyruklu sporculara ait esaslarda da değişikliğe gitti. Yönetim, maça çıkmayan Galatasaray Liv Hospital'le ilgili olarak ise yürürlükteki yönerge hükümlerinde bir madde bulunmadığı için değerlendirilmediği açıklandı.

Toplantıyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, "Galatasaray Liv Hospital ve Vestel kulübü ile ilgili olarak yürütülen hukuki süreç hakkında bilgi alınmış ve yeni sezonda Erkekler 1. Ligi'nde yer alacak takımların kadrolarında bulundurabilecekleri yabancı uyruklu sporculara ait esaslar karara bağlanmıştır." denildi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Yönetim Kurulu'nun 8 Temmuz 2014 tarihinde yapmış olduğu toplantısında gündeminde yer alan konularla ilgili kararlarını bugün şöyle açıkladı:

"Beko Basketbol Ligi play off final serisindeki 7. müsabakasında sahaya çıkmayan Galatasaray Liv Hospital takımı ve Erkekler 2. Ligi play off çeyrek final turu son maçı öncesi sporcularından bir kısmını kadro dışı bırakan Vestel takımının bu davranışlarını yönerge hükümleri dahilinde değerlendirmiş ve ilgili Disiplin Kurulu ve Hukuk Kurulu yetkililerinden süreç hakkında bilgi alınmıştır.

Yönetim Kurulu ayrıca 2014 - 2015 sezonunda Erkekler 1. Ligi'ndeki takımların kadrosunda yer almasına izin verilecek yabancı oyuncu sayısını da belirlemiştir.

1. 2014 - 2015 sezonu BEKO Basketbol Ligi şampiyonunun belirleneceği play off yedinci maçına çıkmaması nedeniyle hükmen mağlup ve bu eyleminden ötürü Disiplin Kuruluna sevk edilmiş olan Galatasaray Spor Kulübü’nün bu davranışı istişare edilmiş olup;

a. Halen uygulanmakta olan yönergelerin sporun içinde yer alan kişi ve kurumların doğal davranışları göz önüne alınarak hazırlanmış olması nedeniyle mevcut hükümlerin Galatasaray Kulübü'nün bu eylemini tam olarak karşılamadığı, bu ve benzeri eylemler karşısında caydırıcı hükümlerin bulunmadığı dikkate alınarak, yönergelerin güncellenmesi çalışmaları zımnında bu hususun da dikkate alınmasına,

b. Mevcut yönerge hükümleri kapsamında; adı geçen kulübün bu eyleminden dolayı daha önce alınmış hükmen mağlubiyet kararına ilave olarak, sahaya çıkmadığı maçla ilgili oluşan ve lig organizasyonunun bütününe verdiği maddi zararlar ile basketbolun imajına, yayıncı kuruluşun haklarına ve sponsorlar üzerinde oluşan maddi ve manevi zararlar dikkate alınarak en ağır şekilde para cezası ile cezalandırılması için oluşan zararın belirlenmesine,

c. Türk spor ve basketbol tarihinde olumsuz izler bırakacak bu kararlarından dolayı Galatasaray Yönetim Kurulu’nunda Disiplin Kuruluna sevkine, karar verilmiştir.

2. 20.05.2014 tarihinde Aydem Pamukkale Üniversitesi ile oynadıkları TB2L play off çeyrek final maçının başlamasına saatler kala sporcuları Alex Gordon ile Enver Ekmen’in kadro dışı bırakılması ve müsabakaya 8 (sekiz) sporcu ile çıkmaları nedeniyle Vestel Spor Kulübü Disiplin Kuruluna sevk edilmiştir.

Konunun İlgili Kurul tarafından incelenerek karar aşamasına geldiği hususunda bilgi edinilmiş olup, dosyanın en kısa sürede mevzuata uygun olarak neticelendirilmesine,

3. Sezon sonunda kulüp temsilcileri ile yapılan Lig Kurulu toplantısında kulüplerden gelen, 2014 - 2015 sezonunda yabancı oyuncu sayısının artırılması ve çeşitli gerekçelerle ülkemiz altyapılarından yetişmiş statüsü kazanmış yabancı uyruklu sporcuların bu statülerinin kaldırılması yolundaki talepler dikkate alınmış ve yönerge değişikliği çalışmalarına başlanmıştır.

Toplantıda hazır bulunan tüm kulüplerin hemfikir olarak sunduğu bu iki talep Yönetim Kurulumuz tarafından değerlendirilmiş ve konunun kazanılmış haklar dahlinde değerlendirilmesi halinde yasal sorunlar yaş anabileceği şeklindeki Hukuk Kurulu mütalaası göz önünde bulundurularak bu oyuncuların mevcut statüsünün aynen muhafaza edilerek yabancı oyuncu sayısında artış yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu sonuçla 2014 - 2015 sezonunda Erkekler 1. Ligi'nde yer alan takımlarımızın sahaya çıkacakları takım kadrolarında, tercihlerine bağlı olarak;

a. Ülkemiz altyapılarından yetişmiş en az 5 sporcu,

b. Ülkemiz altyapılarından yetişmiş statüsü kazanmış en fazla 1 yabancı uyruklu sporcu,

c. En fazla 6 yabancı uyruklu sporcu, ile sahaya çıkabileceklerdir.

Bilindiği üzere 1 Temmuz 2014 tarihi itibariye yürürlüğe giren Sözleşmeli Sporcular Lisans, Tescil ve Transfer Yönergesine göre kulüplerimiz aynı anda yedi yabancı uyruklu sporcu ile geçerli sözleşme yapma hakkına sahip olmuşlardır. Bu sözleşmelere ilave yeni bir yabancı uyruklu sporcu ile sözleşme yapılması halinde mevcut sözleşmelerden bir tanesinin iptal edilmesi gereklidir. Kulüplerimiz bu haktan bir sezonda en fazla üç kez yararlanabilecektir.

Yine Lig Kurulu'nda benimsenen kararlar dahilinde yabancı uyruklu sporcuların Avrupa ülkesi vatandaşı olması, sezon içinde uzun süreli sakatlanan yabancı oyuncunun yerine sözleşme hakkından düşülmeksizin başka bir yabancı oyuncu ile sözleşme yapılması hakkı ve sahada yer alacak beş kişi içindeki yabancı oyuncu sayısına yönelik kısıtlamalar kaldırılmıştır.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×