Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın ardından

- Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar: "Avrupa Şampiyonası tarihinde doping nedeniyle iade ettiklerimiz de dahil, toplam madalya sayısına bir seferde ulaştık. Bu bizim için büyük bir başarı" - "Burada ülkeler, kendi takımlarında koşan insanların renkleri ile değil, göndere çekilen bayrakları ve okunan marşları ile temsil ediliyor"

Avrupa Atletizm Şampiyonası'nın ardından
11 Temmuz 2016 Pazartesi 10:00

ANKARA (AA) - Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, "Avrupa Şampiyonası tarihinde doping nedeniyle iade ettiklerimiz de dahil, toplam madalya sayısına bir seferde ulaştık. Bu bizim için büyük bir başarı." dedi.

Çintimar, Amsterdam'da sona eren Avrupa Şampiyonası'nın ardından, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, "Erkek takımımız 3., kadın takımımız 5. oldu. Genel klasmanda ise 12 madalya ile 4. sırada yer aldık. Avrupa Şampiyonası tarihinde doping nedeniyle iade ettiklerimiz de dahil, toplam madalya sayısına bir seferde ulaştık. Bu bizim için büyük bir başarı." diye konuştu.

Alınan başarılı sonuçların yanında 2 tane de Türkiye rekoru kırıldığını kaydeden Çintimar, "Bugüne kadar şampiyonaya en fazla 37 kişiyle katılmışız. Amsterdam'da 49 sporcuyla mücadele verdik. Hedef, bir sonraki Avrupa Şampiyonası'nda 100 sporcuyla yer almak. Bu başarı sporcularımızın, antrenörlerimizin ve kulüplerimizindir. Biz sadece buradaki etkenlerden biriyiz, asıl başarı onlarındır." ifadelerini kullandı.

2016 Rio Olimpiyatları'na buradan topladıkları moralle gideceklerini ve oradaki hedeflerinin ise en az 8 final yarışı koşmak olduğunun altını çizen Çintimar, "Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Müsteşar Faruk Özçelik ve Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan'a, bizi telefonla arayıp moral ve destek veren, tebrik eden herkese sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz." şeklinde konuştu.

Milli takımda yer alan devşirme sporcu sayısı konusunda yöneltilen eleştirilere de değinen Çintimar, şunları söyledi:

"Devşirme sporcularla ilgili Türkiye'de yazılan çizilen şeylere, gelen tepkilere tek bir cevabım var. Burada ülkeler, kendi takımlarında koşan insanların renkleri ile değil, göndere çekilen bayrakları ve okunan marşları ile temsil ediliyor. İtalya'nın 16, Fransa ve İngiltere'nin 10'dan fazla yabancı sporcusu vardı. Sömürge ülkelerin sporcuları yarıştan sonra 2 ayrı bayrakla koştu. Burada sporcunun rengi değil, verilen emek önemlidir."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×