Alvimedica, ilk Türk takımı olarak Volvo Ocean Race’e katılıyor

Türkiye’nin girişimsel kardiyoloji alanındaki markası Alvimedica, dünya çapındaki en prestijli spor etkinliklerinden biri olan Volvo Ocean Race’in (Volvo Okyanus Yarışı) ilk Türk katılımcısı oldu.

Alvimedica, ilk Türk takımı olarak Volvo Ocean Race’e katılıyor
30 Ocak 2014 Perşembe 16:53

Türkiye’nin girişimsel kardiyoloji alanındaki markası Alvimedica, dünya çapındaki en prestijli spor etkinliklerinden biri olan Volvo Ocean Race’in (Volvo Okyanus Yarışı) ilk Türk katılımcısı oldu.

Volvo Ocean Race sponsorluğu kapsamında kendi adını taşıyan yelken takımıyla yarışacak olan Alvimedica, okyanusların rallisi olarak da bilinen bu yarışta yer alarak hem markasını geniş kitlelere tanıtmayı, hem de Türkiye’de yelken alanında farkındalık oluşturmayı amaçlıyor.

Alvimedica, Volvo Ocean Race’teki sponsorluğunu İstanbul’da düzenlenen toplantıyla duyurdu. Toplantıya Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt ve Volvo Ocean Race CEO’su Knut Frostad’ın yanı sıra, Alvimedica Takımı’ndan Mark Towill ve Charlie Enright ile Takım Yöneticisi Bill Erkelens de katıldı.

Volvo Ocean Race’te yer alan ilk Türk markası olmaktan büyük mutluluk ve gurur duyduklarını dile getiren Alvimedica CEO’su Dr. Cem Bozkurt, "Alvimedica olarak bundan 2 yıl önce yelkeni kendimize hedef spor olarak seçtik. Şirket çalışanlarımızla kurduğumuz yelken takımımız destek sınıfında başladığı yarışlarda gözle görülür başarılar elde etti. Şimdi amacımız gönül verdiğimiz bu spor dalının en yüksek liginde profesyonellerle yarışmak ve 1,5 milyar kişinin takip ettiği bu zorlu yarış ile Alvimedica’yı dünya çapında daha geniş kitlelere tanıtmak. Yarış teknemizde Türk bayrağını dalgalandırmaktan ayrıca gurur duyacağız." dedi.

"Geçtiğimiz yılın sonunda İtalya’da bir satın alma gerçekleştirerek alanımızda Avrupa’nın en büyüğü olduk." diyen Bozkurt, "Yakın zamanda Singapur ofisimizi açtık, bir sonraki hedefimiz ise Kuzey Amerika pazarına girmek. Volvo Ocean Race hem iş hedeflerimizdeki tutkumuz, hem de şirket karakterimiz ile örtüşen bir platform. Alvimedica, Volvo Ocean Race gibi alanında en yüksek teknolojileri kullanan bir şirket. Genç ve çevik bir şirket olarak hedeflerimizi hep en yüksekte tutuyor, zorluklardan yılmıyor vebunu güçlü bir takım oyunu ile başarıyoruz. Tam da Volvo Ocean Race’in ruhunda olduğu gibi." diye konuştu.

Bozkurt, Team Alvimedica’nın Volvo Ocean Race tarihinde yarışacak en genç takım olacağına dikkat çekerek, "Türkiye’de gençlerimizin Team Alvimedica’yı örnek almasını arzu ediyoruz. Ülkemizde ne yazık ki yelken sporu ile ilgilenen gençler ya okulu bırakıyor, ya da okumak için bu spordan vazgeçiyor. Oysa yelken, yaşamın içerisinde yer alan bir spor. Umarım Türkiye’den bir yarışçıyı da gelecek sezonlarda Volvo Ocean Race’de mücadele ederken göreceğiz." dedi.

Team Alvimedica’nın, Volvo Ocean Race yönetimine katıldığı 2008 yılından bu yana hayalini kurduğu takım olduğunu söyleyen Volvo Ocean Race CEO’su Knut Frostad, "Team Alvimedica gördüğüm en heyecan verici takımlardan biri. Genç bir şirket olan Alvimedica, genç yarışçıları destekleyerek bu projeye giriyor." dedi.

Üç yılda bir düzenlenen Volvo Ocean Race, Formula 1 ve Dünya Kupası’ndan sonra en çok takip edilen spor etkinliklerinden biri olarak biliniyor. Yelken tutkunlarının yanı sıra sporseverlerin de nefeslerini tutarak takip ettiği yarış, bu yıl 4 Ekim tarihinde başlayıp 27 Haziran 2015’te sona erecek.

İspanya’nın Alicante limanında bir törenle başlayarak İsveç’in Göteborg limanında sona erecek olan yarış süresince takımlar, 40 bin deniz mili boyunca 20 metre büyüklüğündeki dalgalar, eksi 40 derecelere varan soğuk hava, buzullar, kuvvetli yağış ve rüzgarın yanı sıra, aşırı sıcak gibi zor şartlar altında mücadele verecek.

Takımlar, 9 ay süresince dört okyanusu ve beş kıtayı geçerek 10 farklı limanı ziyaret edecek. Volvo Ocean Race yarışçılarının uğrayacağı limanlar arasında İspanya (Alicante), Güney Afrika (Cape Town), Birleşik Arap Emirlikleri (Abu Dabi), Çin (Sanya), Yeni Zelanda (Auckland), Brezilya (Itajai), Amerika (Newport), Portekiz (Lizbon), Fransa (Lorient) ve İsveç (Göteborg) bulunuyor. Volvo Ocean Race bu yıl ilk kez Hollanda’nın Lahey şehrinde de pit-stop yapacak.

TEAM ALVİMEDİCA’DA GENÇ YELKENCİLER YARIŞACAK

Volvo Ocean Race’in en genç takımı olan Team Alvimedica’nın ilk 2 yarışçısı Mark Towill (25) ve Charlie Enright (29) oldu. Takımın yöneticiliğine ise daha önce America’s Cup’ta yarışan Oracle Takımı’nın CEO’su Bill Erkelens getirildi.

Yeni tekne Volvo Ocean 65 yarıştaki rekabeti üst düzeye çekecek. Bu yıl 40. yılını kutlayan Volvo Ocean Race, 2014-15 yarışına yeni bir soluk getiriyor. Yarışmacıların 9 ay süresince en zor şartlarda test edildiği adeta bir sınav niteliğindeki yarışta, bu seneden itibaren tüm takımlar aynı özelliklere sahip tek tip yelkenlilerle yarışacak.

Volvo Ocean 65 adı verilen teknelerin tasarımı ABD’deki Farr Yacht Design’da tamamlandı. Volvo Ocean 65’lerin gövde ve daggerboard’ları İtalya’daki Persico, güverte ve bileşenleri Fransa’daki Multiplast, içyapısı ise İsviçre’deki Decision’da üretildi. Bu parçalar İngiltere’deki Green Marine’de bir araya getirildi. Volvo Ocean 65’in üretim aşamasında 120’den fazla kişi, toplam 36 bin saat çalıştı.
CİHAN

Alvimedica, ilk Türk takımı olarak Volvo Ocean Race’e katılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×