66. FIFA Kongresi

- Senegalli Fatma Samba Diouf Samoura, FIFA Genel Sekreterliği'ne getirilen ilk kadın üye oldu - Cebelitarık, oy çokluğula FIFA'nın 211. üyesi oldu - Endonezya Futbol Federasyonunun askıya alınan FIFA üyeliği geri verilirken, Benin ve Kuveyt'in FIFA üyelikleri askıya alındı

66. FIFA Kongresi
13 Mayıs 2016 Cuma 23:04


ANKARA (AA) - FIFA, Senegalli Fatma Samba Diouf Samoura'yı genel sekreter seçerek tarihinde ilk kez kadın bir üyesini bu göreve getirdi.

Meksika'nın başkenti Meksiko'daki Centro Banamex'te düzenlenen 66. FIFA Kongresi'nde, yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle futboldan 12 yıl men cezası alan Jerome Valcke'nin yerine, genel sekreterlik görevine Senegalli Fatma Samba Diouf Samoura getirildi.

Birleşmiş Milletler'de 21 yıldır görev alan 54 yaşındaki Samoura, FIFA tarihinde genel sekreterliğe getirilen ilk kadın üye oldu.

Öte yandan, son dönemde ortaya çıkan yolsuzluk iddialarının ardından kadrosunda değişime giden ve daha şeffaf bir politika izleyen FIFA'da, kadın çalışanların sayısının yüzde 42'ye yükseldiğini gösteren bir infografik de yayımlandı.


- Cebelitarık 211. üye oldu


Kongrede oy çokluğuyla üyeliğe kabul edilen Cebelitarık, Kosova'nın ardından FIFA'nın 211. üyesi oldu.

Kongrede alınan kararla, FIFA üyeliği askıya alınan Endonezya Futbol Federasyonuna, hükümetle arasındaki sorunu çözdüğü gerekçesiyle üyeliği geri verildi. Buna rağmen 2018 Dünya Kupası ve 2019 Asya Kupası'ndan daha önce diskalifiye edilen Endonezya Milli Takımı'nın söz konusu turnuvalardan ihraç kararı devam etti.

Endonezya'nın uluslararası müsabakalardan men edilmesinin sebebi olarak, Endonezya Gençlik ve Spor Bakanlığı ile ülkenin futbol federasyonu arasındaki anlaşmazlık gösterilmişti. Taraflar arasında Endonezya Süper Ligi'ne hangi takımların çıkacağı konusunda geçen yıl tartışma yaşanmış ve bakanlık, federasyonu lağvederek ligin 2014-2015 sezonunu iptal etmişti.


- Benin ve Kuveyt'in üyelikleri askıya alındı


Kongrede, Benin ve Kuveyt futbol federasyonlarının FIFA üyeliği askıya alındı.

Karara gerekçe olarak, söz konusu ülke hükümetlerinin, futbol federasyonlarının iç işlerine karışması gösterildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×