2014 Dünya Kupası Stadyumlar hazır; Maracana'da ikinci final

FIFA 2014 Brezilya Dünya Kupası'nın başlamasına sayılı günler kala maçların oynanacağı stadyumlar ise maçlar için hazır. Dünyaca ünlü Maracana'da ise oynanacak ikinci finalin heyecanı yaşanıyor.Arjantinli gazeteci ve yazar Osvaldo Soriano'nun,...

2014 Dünya Kupası Stadyumlar hazır; Maracana'da ikinci final
10 Haziran 2014 Salı 18:38

FIFA 2014 Brezilya Dünya Kupası'nın başlamasına sayılı günler kala maçların oynanacağı stadyumlar ise maçlar için hazır. Dünyaca ünlü Maracana'da ise oynanacak ikinci finalin heyecanı yaşanıyor.

Arjantinli gazeteci ve yazar Osvaldo Soriano'nun, San Lorenzo'nun efsane forveti Jose Sanfilippo ile birlikte gittikleri bir süpermarketteki anısı birçok futbolsever tarafından bilinir. O ünlü hikâyede, San Lorenzo'nun stadının yıkılıp yerine süpermarket yapılmasının ardından yıllar sonra o markette olanların Sanfilippo'nun 1962'de Boca Juniors'a attığı müthiş golün, efsane forvet tarafından tekrar canlandırılmasıyla bir kez daha şahitlik ettiği anlatılır.

Futbol Federasyonu Basın Departmanı tarafından hazırlanan TamSaha Dergisi'nden Canberk Atik'ın statlarla ilgili hazırladığı dosyada stadyumları birer beton yığını olarak tanımlamanın, oyuna gönül verenlerin anılarını yaralamaktan başka bir işe yaramayacağına vurgu yapıldı.

2014 Dünya Kupası Brezilya'da tam 12 stadyum organizasyona ev sahipliği yapacak. Başkahraman hiç kuşkusuz ki Maracana. Rio de Janeiro'nun efsane stadyumu birçok final karşılaşmasına ev sahipliği yaptı. 200 bin kişilik kapasitesiyle bir dönem dünyanın en büyük stadyumu olarak kabul gördü. En önemlisi ise 1950'de Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası finaline ev sahipliği yaptığı gündür. Brezilya ve Uruguay finalinin oynandığı gün kupayı Brezilya'nın kazanmayacağını düşünen yalnızca Uruguay takımı ve kenar yönetimiydi. Kupayı kaldıran taraf Los Charrúas oldu. O gün Maracana'da Uruguay'ın şampiyonluğuna tanık olan Brezilyalılar, yıllardır bugünü bekliyor.

Maracana artık o kadar büyük değil. Ancak büyüleyiciliğinden bir şey kaybetmemiş görünüyor. 73 bin 532 kapasiteli yeni Maracana, 2014'te de finalin sahibi. Bunun yanında 7 karşılaşma için kapılarını açacak. 4 grup maçının ardından son 16, çeyrek final ve finalin adresi Maracana olacak.

Bir diğer stadyum olan Estadio Nacional, Brasilia bölgesinde yer alıyor. 68 bin kapasiteli stadyum 2013 yılında Brezilya'da düzenlenen Konfederasyon Kupası'nın açılış maçında boy göstermişti. Mimarisi üstü kapalı bir kolezyumu anımsatan Estadio Nacional, 2014 Dünya Kupası'nda 7 karşılaşmaya ev sahipliği yapacak. Aynı Maracana gibi 4 grup karşılaşmasının ardından son 16, çeyrek final ve üçüncülük maçı için EstadioNacional'in yolu tutulacak.

Belo Horizonte'de bulunan Estadio Mineirao 2014'te fazla mesai yapacak bir başka stadyum. Brezilya Ligi'nde Atletico Mineirao ve Cruzeiro'nun maçlarına ev sahipliği yapan stadyum, yaklaşık 58 bin kapasiteli. 14 Haziran'da kapılarını açacak olan Estadio Mineirao, 6 karşılaşmada ev sahibi olacak. 4 grup karşılaşmasının ardından bir son 16 ve bir yarı final karşılaşmalarıyla turnuvayı kendi adına sonlandıracak.

Estadiodas Dunas, Natal'da bulunuyor ve Dünya Kupası'nın küçük stadyumlarından biri olarak dikkat çekiyor. Küçük dediğimiz 42 bin kişilik stadyumun maliyeti ise yaklaşık 400 milyon Dolar. EstadiodasDunas, 4 grup karşılaşmasından sonra turnuvaya veda edecek.

1973'te inşa edilen ve 2014 Dünya Kupası için yenilenen Fortaleza'daki Estadio Castelao yakşalık 59 bin kişi kapasiteli. Bölgenin önemli takımları Ceara ve Fortaleza, iç saha maçlarını Estadio Castelao'da oynuyor. Fortaleza'daki stadyum, 2014 Dünya Kupası'nda 4 grup karşılaşmasının ardından son 16 turunda ve çeyrek finalde bir kez daha kapılarını futbolseverlere açacak.

Porto Alegre'dekiEstadioBeira-Rio, yaklaşık 51 bin kişilik kapasitesiyle Dünya Kupası'ndaki misafirlerini bekliyor. 1969'da açılan stadyum bugüne kadar 4 Copa Libertadores finaline ev sahipliği yaptı. 2014 Dünya Kupası'nda ise 4 grup karşılaşmasının yanında bir son 16 tur mücadelesine de sahne olacak.

Arena Pernambuco, yaklaşık 43 bin kapasiteli ve Dünya Kupası organizasyonu için inşa edildi. Recife'de bulunan stadyum, her yeni inşa edilen futbol arenası gibi yalnızca top oynamak için değil 24 saat vakit harcanabilir bir yapı hayal edilerek tasarlanmış. Dünya Kupası stadyumları arasında fazlasıyla sivrilen Arena Pernambuco'nun mimarisi ise pek göze hoş gelecek cinsten değil. Yolu Recife'ye düşecek olanlar 4 grup maçının yanı sıra bir de son 16 tur müsabakasına tanıklık edecekler.

Cuiba'daki Arena Pantanal yapım aşaması fazlasıyla sancılı geçen bir stadyum. Turnuvanın başlamasına kısa bir süre kala ancak tamamlandı. Köşeli görünüşüyle Arsenal'in ünlü Highbury Stadı'nı anımsatan Arena Pantanal yaklaşık 43 bin kapasiteli. Mixto ve Operario takımlarına ev sahipliğini yapan Arena'da, Dünya Kupası kapsamında 4 grup maçı oynanacak.

Arena Fonte Nova ise Brezilya 2014'ün açık ara en güzel stadyumu olabilir. Tororo Gölü'nün hemen yanına 28 Ocak 1951 yılında inşa edilen Fonte Nova, 2007 Kasım'ında kapatılıp 3 yıl boyunca yenileme çalışmasına alındı. Şimdi ise stadyumun göle bakan kısmı açık ve içeriden de dışarıdan da nefis bir görünüme sahip. Fonte Nova, 52 bin kişilik kapasitesiyle Dünya Kupası'nda 6 maça ev sahipliği yapacak. Arena, 4 grup maçının ardından son 16 karşılaması ve çeyrek finalde futbolseverleri ağırlayacak.

Arena de Sao Paulo, Brezilya'daki futbol merkezlerinden biri olan Sao Paulo'da 2014 Dünya Kupası için inşa edildi. 6 karşılaşmada boy gösterecek olan Arena de Sao Paulo, aynı zamanda görkemiyle de açılış maçına ev sahipliği yapacak. Yaklaşık 66 bin kapasitesiyle 4 grup maçı, son 16 turu ve yarı finalde kapılarını açacak. Turnuva sonrasında ise Brezilya'nın ünlü kulüplerinden Corinthians'ın emin ellerinde futbolun hakkını vermesi bekleniyor.

Arena da Baixada, 1914'te Curitiba'da inşa edilen Brezilya'nın en eski stadyumlarından biri. 40 bin kişi kapasiteli Arena da Baixada, dikdörtgen çatısıyla ilginç bir yapıya sahip. 2014 Dünya Kupası boyunca 4 karşılaşmaya ev sahipliği yapacak Arena'da yalnızca grup maçları oynanacak.

2014 Dünya Kupası'nın son stadyumu ise Manaus'da geçen sene inşa edilen Arena Amazonia. Mimari olarak Pekin'deki olimpiyatlara ev sahipliği yapan 'Kuş Yuvası' Stadyumu'na benzeyen Amazonia yaklaşık 43 bin kişi kapasiteli. İsmini merkezinde bulunduğu Amazon Ormanları'ndan alan stadyum, yenilenebilir enerji üretimi gerçekleştirebiliyor. Dünya Kupası sonrasında da fazlaca turist çekmesi beklenen yapı, konser ve benzeri organizasyonların gerçekleşeceği bir etkinlik alanına dönüşebilirmiş.

Dünya Kupası için Brezilya'nın yolunu tutanlar 'Futbolun Ülkesi'nde 12 farklı stadyumu tecrübe edebilecek. Ancak orada olanlar veya televizyon başındakiler için esas olan oyunun kendisi. Stadyumları önemli kılan içinde biriktirilen anılardır.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×