İslam alemi Kadir Gecesi'ni idrak etti

Müslümanlar için bin aydan daha hayırlı olan mübarek Kadir Gecesi dün gece bütün İslam ülkelerinde idrak edildi

İslam alemi Kadir Gecesi'ni idrak etti
02 Temmuz 2016 Cumartesi 08:56

İslam alemi mübarek Kadir Gecesi'ni ibadetle geçirdi. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve 'bin aydan hayırlı' olarak kabul edilen Kadir Gecesi tüm İslam ülkelerinde idrak edildi. Başta kutsal İslam beldelerinden Mekke ve Medine'de, Kudüs'te, İstanbul'da ve bir çok şehirde Kadir Gecesi büyük bir coşkuyla eda edildi. Kabe'de yüzbinler Kadir Gecesi'ni harameynde geçirdi. Medine'de Mescid-i Nebevi doldu taşdı. Mescid-i Aksa'da tüm engellemelere rağmen mübarek geceye yoğun ilgi vardı. İstanbul'da Ayasofya'da uzun zaman sonra sabah ezanı okundu. Türkiye'nin hemen hemen tüm illerinde camiler doldu taştı. İstanbul Çamlıca'da yapılan yeni camide ilk kez teravih kılındı. İşte tüm dünyadan Kadir Gecesi: 

İzmir Müftülüğü tarafından Kadir Gecesi dolayısıyla "Seccadeni al Konak Camisi'ne gel" sloganıyla etkinlik düzenlendi. Valilik ve bazı sivil toplum kuruluşları desteğiyle Konak Meydanı'nda düzenlenen etkinliğe, binlerce kişi katıldı. İzmirliler, tarihi Konak Camisi'ni çevreleyen meydanı, iftardan saatler önce doldurdu. Vatandaşlar, daha sonra meydanda dağıtılan kumanyayla oruçlarını açtı. Akşam namazının ardından Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi.

KABE'DE İZDİHAM

Suudi Arabistan'ın kutsal kenti Mekke'de, Kadir Gecesi dolayısıyla gösterilen yoğun ilgiden dolayı yaşanan izdihamda 18 kişinin hafif yaralandığı bildirildi.


Suudi Arabistan'ın İhbariyye kanalının haberine göre, Mekke Sağlık Müdürlüğü Sözcüsü Hamid el-Maliki tarafından yapılan açıklamada, Kadir Gecesi'nde yoğunluktan dolayı Kabe çevresindeki Dar Tevhid Otel yakınlarında izdiham yaşandığı, yaralanan ve boğulma tehlikesi geçiren 18 kişiye sağlık ekiplerinin müdahale ettiği belirtildi. Hafif yaralı 18 kişinin ayakta tedavi gördüğü ve sağlık durumlarının iyi olduğu ifade edildi.

KUDÜS

İsrail'in kısıtlamaları ve müdahalelerine rağmen yüz binlerce Müslüman Kadir Gecesi'ni Mescid-i Aksa'da ibadet yaparak geçirdi. İsrail askerlerinin Mescid-i Aksa'nın bulunduğu Eski Şehir bölgesindeki yoğun varlığı dikkati çekerken, Filistinliler ve farklı ülkelerden ziyaretçiler İsrail'in Mescid-i Aksa için Filistinlilere uyguladığı yaş kısıtlamalarına rağmen Kadir Gecesi'ni ibadet ve dua ederek geçirmek için buraya geldi. El-Aksa Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre yaklaşık 400 bin kişi Mescid-i Aksa'da Kadir Gecesi'ni eda etti. Mescidin avlusundaki yoğunluktan zaman zaman izdiham yaşandı. Namazın ardından yapılan duada Filistin'in işgalden kurtuluşu, İslam ülkelerindeki savaşların sona ermesi için eller açıldı.BALKAN ÜLKELERİ

Kadir Gecesi münasebetiyle Bosna Hersek, Makedonya, Sırbistan, Arnavutluk, Kosova, Hırvatistan ve Karadağ'daki camiler doldu taştı.İSVEÇ

İsveç'te yaşayan gurbetçilerin büyük çoğunluğunun yıllık izinlerini geçirmek için anavatan Türkiye’de olmasına rağmen, geride kalanlar bu önemli gecenin faziletinden yararlanabilmek için camilere koştu.KIRGIZİSTAN

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te Müslümanlar, Kadir Gecesi'nde camilere akın etti. Merkezi camilerin dolup taştığı Bişkek'te Kırgızlar, teravih namazının ardından sahura kadar vaaz ve okunan Kur'an-ı Kerim'i dinledi. Al-Munara Camisi imamı vaazında, İslam dininde bin aydan daha hayırlı olanKadir Gecesi'nin önemini anlattı. Çok sayıda çocuğun da katıldığı ve sıcak bir atmosferde geçen Kadir Gecesi programı, sahura kadar devam etti.IRAK

Kadir Gecesi nedeniyle başkent Bağdat'taki Şeyh Abdülkadir Geylani Camii'ne gelen vatandaşlar namaz kılıp dua etti.İstanbul

Kadir Gecesi dolayısıyla erkek, kadın, genç, yaşlı çok sayıda kişi, özel programlar düzenlenen başta Sultanahmet, Fatih ve Eyüp Sultan olmak üzere İstanbul'daki camilerde saf tuttu. Camilerde Kur'an-ı Kerim okundu, vatandaşlar namaz kılıp dua etti. Eyüp Sultan Camisi ve türbesine de gece boyunca vatandaşlar tarafından ziyarette bulunuldu. Burada da namaz kılındı, dua edildi.
Vatandaşlar Sultanahmet Camisi'ni de doldurdu. Yoğunluk dolayısıyla bazı vatandaşların bahçede saf tuttuğu görüldü.

Ayasofya'da, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in katıldığıKadir Gecesi programının ardından 85 yıl sonra sabah namazı ezanı okundu.

Ankara

Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve ''bin aydan hayırlı'' olarak kabul edilen Kadir Gecesi, Ankara'da idrak edildi.İftardan önce Beştepe Millet Camisi'ni dolduran vatandaşlar, akşam, yatsı ve teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi.Edirne

Kadir Gecesi'ni camilerde geçirmek isteyen çok sayıda vatandaş, başta Mimar Sinan'ın ustalık eseri tarihi Selimiye Camisi olmak üzere Eski Camii, Üç Şerefeli Cami ve birçok camide iftardan önce hazır bulundu. Camilerin etrafında orucunu açan vatandaşlar, akşam ve yatsı ile teravih namazını eda etti, okunan Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahileri dinledi. Edirne İl Müftüsü Emrullah Üzüm, vaazında, Kadir Gecesi'nde Allah'ın rahmet kapılarının açık olduğunu, dua ve tövbelerin kabul edileceğini söyledi. Kadir Gecesi nedeniyle kente gelen çok sayıda gurbetçi ve Batı Trakyalı vatandaşlar da Selimiye Camisine gelerek namaz kılıp, dua etti. Camiye sığmayan vatandaşlar tarihi caminin avlu ve bahçesinde namaz kıldı.

Şanlıurfa

"Peygamberler şehri" olarak da nitelendirilen kentte, farklı illerden gelen çok sayıda vatandaş, kandil dolayısıyla Hz. İbrahim'in doğduğu rivayet edilen makam ile Hz. Eyüp'ün hastalığında çile çektiği rivayet edilen mekanı ziyaret etti. Manevi atmosferinde huzur buldukları mekanda olmanın mutluluğunu yaşayan vatandaşlar, iftarın ardından teravih namazını kıldı. Teravih namazının ardından, müftülük yetkililerince Dergah Camisi'nde mevlit okutulurken kentteki camilerin tamamında da gece dolayısıyla özel programlar düzenlendi. Balıkgöl Dergah Camisi'nde Sakal-ı Şerif, vatandaşların ziyaretine açıldı.

Gaziantep 

Kadir Gecesi'ni camilerde geçirmek isteyen çok sayıda vatandaş, Ulu Cami ve Ömeriye Camisi başta olmak üzere kent merkezindeki camilerde iftardan sonra hazır bulundu. Teravih namazını eda eden vatandaşlar, okunan Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahileri dinledi. Terör olaylarında hayatını kaybeden vatandaş için dua edildi. Kadir Gecesi nedeniyle tarihi Ömeriye Camisi'ndeki Sakal-ı Şerif, vatandaşların ziyaretine açıldı. Duygulu anların da yaşandığı ziyarette, bazı vatandaşlar cep telefonlarıyla Sakal-ı Şerif’in fotoğrafını çekmeye çalıştı. 

Kahramanmaraş

Kahramanmaraş'ta, Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı ve "bin aydan hayırlı" olarak kabul edilen Kadir Gecesi, kentin tarihi ve selatin camilerinde dualarla idrak edildi. Türkiye'nin üçüncü büyüğü Abdulhamithan Camisi ve tarihi camilere akın eden vatandaşlar, İslam dünyasının huzuru ve şehitler için dua etti. Okunan Kur'an-ı Kerim, mevlit ve ilahileri dinleyen vatandaşlar, teravih namazını kıldı. 

Adıyaman

Adıyaman'da Kadir Gecesi'nde vatandaşlar camilere akın etti.Kent merkezindeki tarihi camileri dolduran vatandaşlar, teravih namazı öncesi Kur'an Kerim dinledi, dualar etti.Kap ve Yenipınar camilerinde de mevlid-i şerifler okundu. Son zamanlardaki terör olaylarında hayatını kaybedenler için duaların edildiği gecede, ülkenin terör belasından kurtulması için eller semaya kalktı.Birlik ve beraberliğin anlatıldığı vaazlarda da bazı vatandaşlar gözyaşlarına hakim olamadı.

Tekirdağ 

Tarihi Rüstem Paşa Camisi'nde düzenlenen programa katılan vatandaşlar, namaz kılıp dua ederek, Kadir Gecesi'ni idrak etti. Programda Kur'an-ı Kerim okunarak, Kadir Gecesi'ni konu alan vaaz verildi. Vaazının ardından vatandaşlar namaz kıldı.

Kırklareli

Kırklareli Müftüsü İsmail Bayrak, Hızırbey Camisinde düzenlenen programda, Kadir Gecesinde Allah'ın rahmet kapılarının açık olduğunu, bu gecede dua ve tövbelerin kabul edileceğini söyledi.
Kur'an-ı Kerim'in Kadir Gecesinde indirilmeye başlandığını dile getiren Bayrak, bu gecede bol bol dua edilmesi gerektiğini vurguladı. Gece dolayısıyla vatandaşlar camiyi doldururken, çok sayıda kişi avluda namaz kıldı. Teravih namazının ardından ziyarete açılan Sakal-ı Şerif'e vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Program sonrası vatandaşlara ikramlarda bulunuldu.

Şırnak

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Müftülüğün düzenlediği programda çok sayıda vatandaş, Kadir Gecesi'ni dualarla idrak etti. Terör örgütüne yönelik operasyonların başarıyla tamamlanmasından sonra huzur ve güvenliğin sağlandığı ilçenin birçok camisinde yapılan programlara vatandaşların ilgisi büyük oldu. Vatandaşların akın ettiği Nuh Nebi Camisi'ndin avlusu, Kadir Gecesi dolayısıyla dolunca çok sayıda vatandaş programı ayakta izlemek zorunda kaldı.


Etiketler; #Kadir gecesi

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×