Ramazanda cinsel ilişki günah mı? İftardan sonra ilişkiye girilir mi?

Ramazan ayında cinsel ilişki günah mı, iftardan sonra ilişkiye girilebilir mi? Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı, eşler arasında Ramazan ayında cinsel münasebet yani ilişki günah mı bir yasak var mı?

Google Haberlere Abone ol
Ramazan ayında cinsel ilişki günah mı, iftardan?

Ramazanda cinsel ilişki günah mı, iftardan sonra ilişkiye girilebilir mi? Kişilerin iftar sonrasında eşleriyle cinsel münasebette bulunmaları sakıncalı mı? Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı, eşler arasında Ramazan ayında cinsel münasebet yani ilişki günah mı bir yasak var mı soruları evli eşler tarafından merakla soruluyor. 

RAMAZANDA CİNSEL İLİŞKİ GÜNAH MI?

Ramazan ayında eşler arasında cinsel ilişkiye girmek veya dini tanımıyla oruç ayında cimaya girmek günah mı, dinen bir sakıncası var mı?

Konuyla ilgili kafaları karıştıran asıl soru geçtiğimiz günlerde bir haber sitesi tarafından yapılan haber oldu.

Haberde yer verilen iddiaya göre müftülerden biri, Ramazan ayında cinsel ilişkiye girilmemesi gerektiğini söyledi. Oysa konu tamamen çarpıtılmış bir haberden ibarettir. 

Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı
Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı

 

İddiaya göre; 

Kayseri İl Müftüsü Yusuf Akkuş, oruç tutacak vatandaşların dikkat etmesi gereken konularda uyarılarda bulunarak "Bu akşam Ramazan ayı nedeniyle teravih namazına başlayacağız. Allah Ramazan ayını memleketimiz, milletimiz ve bütün insanlık için hayırlara vesile kılsın. İmsak kelimesi tutmak demektir. Bu sebeple inşallah gece de sahura kalkıp niyetleneceğiz ve yarın da oruçlu olacağız. Ramazan ayı birçok yönden bereketli, mübarek bir aydır.

Kardeşlik ayıdır, dostluk ve düşünme ayıdır diyebiliriz. Bir okuldur diyebiliriz. İnsanın kendisini bu okulda yeniden hatırlayacağı, insanları hatırlayacağı bir aydır diyebiliriz. İnşallah önümüzdeki gece niyetlenerek oruçlarımıza da başlayacağız. Ramazan'da Diyanet takvimine göre hareket etmemiz gerekir.

Başkanlığımız bu anlamda yetkililerle ve uzmanlarıyla çalışır ve ona göre de takvimde namaz saatlerini belirler. İmsakla birlikte halkımızın mutlaka oruçlarına başlamış olmaları gerekir. İmsakla birlikte ezanlar okunacak ve o an itibari ile de niyetlenmiş olacağız. Oruç aslında insanın yeme içme ve cinsellikten uzak olması demektir ki burada önemli olan en güzel şekilde bunlara uyarak hem bir nefis terbiyesi hem de bir nefis muhasebesi yapmaktır" dedi.

Burada sözü edilen konu kişilerin oruçluyken yapmamaları gereken amellerdir.

Ramazan ayında cinsel ilişkiye girmenin günah mı yoksa serbest mi olduğu konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından cevaplanmış bir soru bulunuyor.

Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı
Ramazan ayında ilişkiye girmek günah mı

 

İşte Diyanet'in cevabı: 

Oruç, imsak (fecr-i sâdık) vaktinden güneşin batımına kadarki süre içinde yeme, içme ve cinsel ilişkiden, ibadet niyetiyle uzak durmaktır.

Yani oruç gündüz tutulur. Ramazan geceleri için yeme, içme ve cinsel ilişki yasağı söz konusu değildir.

Dolayısıyla iftar ile imsak arasında yemek, içmek ve eşlerin cinsel ilişkide bulunmasında bir sakınca yoktur.

Nitekim Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyurulmaktadır: “Oruç gecesinde kadınlarınıza yaklaşmak size helal kılındı.” (Bakara, 2/187).


 

Yorumlar