Birçok İslam ülkesi bayramı bugün kutluyor

Türkiye dışındaki birçok İslam ülkesi Ramazan bayramını bugün kutlamaya başladı

Birçok İslam ülkesi bayramı bugün kutluyor
06 Temmuz 2016 Çarşamba 09:24

İslam ülkelerinin tamamına yakını bugün Ramazan bayramını kutlamaya başladı. Bugün kutlamaya başlayanlar arasında Suudi Arabistan, Mısır, Azerbeycan ve Orta Asya ülkeleri de bulunuyor. 

Filistin de bugün bayramı kutlamaya başlayan ülkeler arasında. Buna göre, on binlerce Müslüman, sabahın ilk ışıklarıyla bayram namazı için Mescid-i Aksa'ya akın etti.

Yaşlı, çocuk, kadın, erkek, on binlerce Müslüman, bayram namazı için sabahın erken saatlerinde Mescid-i Aksa'ya giderek eski şehrin kapılarında yoğunluk oluşturdu.

On binler Mescid-i Aksa'nın avlusunda saf tutarak bayram namazını eda etti. Namazın ardından, İslam ülkelerini hedef alan terör saldırılarının durması için dua edildi.

Filistinliler ve dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar, Kubbet-üs Sahra'nın önünde hatıra fotoğrafı çektirdi, bayramlaştı.

Her yaştan çocuklar, bayramlık kıyafetleriyle renkli görüntüler oluşturdu.

AZERBAYCAN

Azerbaycan'da binlerce Müslüman, bayram namazı kılmak için camilere akın etti.
Ülkenin dini konularda yetkili kurumu Kafkas Müslümanları İdaresinin yayımladığı fetva gereği bayrama bugün giren Azerbaycan'ın başkent Bakü'de halk İlahiyat, Ejder Bey, Lezgi, Garaçukur, Haydar ve Taze Pir camilerinde namaz kıldı.

Binlerce Müslümanın saf tuttuğu camilerde namaz sonrasında ülkenin huzur ve refahı ve dünyanın diğer ülkelerinde sıkıntı içerisinde olan Müslümanlar için dua edildi.

AFGANİSTAN

Afganistan'da halk, bayram namazını kılmak için camilere akın etti.

Mezar-ı Şerif kentinin en büyük camisi olan ve Hz. Ali'nin türbesi olduğuna inanılan Ravza'nın önündeki Yeşil Cami'de namazdan önce cemaate hitap eden Belh Valisi Ata Muhammed Nur, ülke genelinde artan terör saldırılarına işaret ederek terörle hep birlikte mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı.

MISIR

Binlerce kişinin katıldığı namazdan sonra okunan hutbede birlik ve beraberliğin önemi vurgulandı.
Mısır

Türkiye'den bir gün sonra Ramazan Bayramı'na giren Mısırlı Müslümanlar da büyük camiler ve meydanlarda kurulan namazgahlarda yoğun katılımla bayram namazını kıldı.

Başkent Kahire'deki Ezher, Amr bin As gibi çok sayıdaki tarihi camiye ilaveten camiler ve çevrelerinde kurulan namazgahlarda bayram namazları Ezher şeyhleri tarafından kıldırıldı.
Hutbede birlik ve sevgi mesajları verildi.

IRAK

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Ebu Hanife en-Numan (İmamı Azam) Camisi'nde yüzlerce Müslüman, Ramazan Bayramı namazını kılındı.

İmam Şeyh Ahmet Hasan Taha, okuduğu hutbede, Bağdat'ın merkezi Kerrada'da meydana gelen bombalı saldırıda yaşamını yitiren 250 kişiyi anarken, operasyonlar sonucu evini terk eden iç göçmenlerin durumunun iyileştirilmesi gerektiğine işaret etti.

Erbil'de Celil Hattat Camisi'ne akın eden binlerce Müslüman yer kalmayınca sokaklara taştı. Okunan hutbede Bağdat'taki terör saldırısında yaşamını yitirenler anıldı.

ÖZBEKİSTAN

Özbekistan'da başkent Taşkent'te binlerce insan bayram namazı için sabahın erken saatlerinde camilere akın etti. Müslümanlar, camilerde yer kalmayınca yol ve park yerlerini de mesken tuttu. 
"Osman Mushafı" olarak bilinen ve üzerine Hazret Osman'ın kanının aktığı ceylan derisine yazılan Kur'an-ı Kerim'in muhafaza edildiği Taşkent'teki Hazret İmam Külliyesi'ndeki bayram namazını, Özbekistan Müslümanları Dini İdaresi Başkanı Osmanhan Alimov kıldırdı. 

Namazın ardından eller ülkenin kalkınması, refah ve huzur için duaya açıldı, tüm dünyada barış ve istikrarın yerleşmesi için dua edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×