Yeni eğitim öğretim yılı açılışı

- Başbakan Yıldırım: (2) - "Sevgili öğretmenler, sizlere özellikle bir şey söylemek istiyorum. Bu ülkede, maalesef FETÖ terör örgütü mensupları birçok kuruluşa sızıp, devleti yıkma çalışmalarını acımasız şekilde sürdürdüler ve 15 Temmuz'da da bunların foyaları meydana çıktı. Sizden önemli istirhamım, ne FETÖ'cü ne de bölücü akımlara öyle yahut böyle hizmet eden meslektaşlarınıza asla müsamaha etmeyin, onları aranızda asla yaşatmayın" -"Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler 15 Temmuz'da Türk gencinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gördüler. Tanklara, toplara, tayyarelere, helikopterlere karşı göğsünü siper ederek, aziz ay yıldızlı şanlı bayrağımızı yere düşürmedi. Asker kılığındaki o terör örgütü mensuplarına bu ülkeyi teslim etmediler" - "Bugün 920 bin civarında öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerin 542 bini bizim iktidarımız döneminde işe başladı, yani yarısından fazlası. Allah'a şükür şu anda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 14 yıl öncesine göre yüzde 100 azaldı"

Yeni eğitim öğretim yılı açılışı
19 Eylül 2016 Pazartesi 13:28

ERZİNCAN (AA) - Başbakan Binali Yıldırım, öğretmenlere seslenerek, "Bu ülkede, maalesef FETÖ terör örgütü mensupları birçok kuruluşa sızıp, devleti yıkma çalışmalarını acımasız şekilde sürdürdüler ve 15 Temmuz'da da bunların foyaları meydana çıktı. Sizden önemli istirhamım, ne FETÖ'cü ne de bölücü akımlara öyle yahut böyle hizmet eden meslektaşlarınıza asla müsamaha etmeyin, onları aranızda asla yaşatmayın." dedi.

Yıldırım, 2016-2017 eğitim öğretim yılı açılışı dolayısıyla Erzincan Salih Erkan İlkokulunda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, AK Parti Hükümetleri olarak geçen 14 yıl içerisinde eğitime çok büyük kaynak ayırdıklarını, büyük yatırımlar yaptıklarını hatırlattı.

Milli eğitime ayrılan pay 14 yıl önce 10 milyar lirayken bugün bu rakamın 100 milyarın üzerine çıktığını belirten Yıldırım, "Helali hoş olsun. Çünkü taşa toprağa yapacağınız yatırımın bir ömrü var. Köprü, yol, tünel, baraj, okul yaptınız, bunların ömrü 50, bilemediniz 100 yıl ama eğitime yaptığınız yatırımın ömrü nesilden nesile, ilanihaye, sonsuza kadar devam ediyor. Onun için 'Gençlerimiz geleceğimiz.' diyoruz, yatırım yapmaya devam ediyoruz, devam da edeceğiz." diye konuştu.

Gençlerin, Türkiye'nin aydınlık geleceği olduğuna dikkati çeken Yıldırım, şöyle devam etti:

"Gençlerimizi beğenmeyen bazı çok bilmişler 15 Temmuz'da Türk gencinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gördüler. Tanklara, toplara, tayyarelere, helikopterlere karşı göğsünü siper ederek, aziz ay yıldızlı şanlı bayrağımızı yere düşürmedi. Asker kılığındaki o terör örgütü mensuplarına bu ülkeyi teslim etmediler. Orada apolitik olan, ülkesinin sorunlarıyla ilgilenmeyen diye düşünülen insanlar, bir kez daha Türk gençliğinin neleri yapmaya muktedir olduğunu gördüler."

Yıldırım, eğitime yatırım yapmaya devam ettiklerini, son 14 yıl içinde okullaşma oranının kız çocuklarında yüzde 87'den yüzde 97 seviyesine çıktığını, 4 artı 4 artı 4 sisteminin devreye girmesiyle eğitimde dört dörtlük dönemin başladığını belirterek, eğitim sisteminde sosyal liseler, sanat, spor liseleri dönemini başlattıklarını hatırlattı.

Mevcut 352 bin dersliğin üzerine, 250 bin yeni derslik daha yaparak hizmete aldıklarına işaret eden Yıldırım, "Bugün 920 bin civarında öğretmenimiz var. Bu öğretmenlerin 542 bini bizim iktidarımız döneminde işe başladı, yani yarısından fazlası. Allah'a şükür şu anda öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 14 yıl öncesine göre yüzde 100 azaldı. Yani bir öğretmen 60 öğrencilik bir sınıfa bakıyorsa, şimdi 30 öğrenciye ders veriyor. Dolayısıyla daha çok vakit ayırıyor, daha fazla öğrenmelerine vesile oluyor." dedi.

Türkiye'nin geleceği olan 30 binden fazla bilişim ve teknoloji sınıfı kurulduğunu dile getiren Yıldırım, Türkiye'deki bütün okulların, dersliklerin akıllı tahta ile donatıldığını bildirdi. Yıldırım, "Akıllı tahta ne? Bir bilgisayar. Artık tebeşir tozu falan yok, 'Astım, hasta oldum, okula gidemiyorum.' derdi yok. Tahta akıllı, öğrenci daha da akıllı. Çünkü marifet tahtada değil, marifet o tahtanın içerisine o bilgileri koyanda. Onları kim koyuyor? Onları da insan. Dolayısıyla her şey insan için. Atalarımız, dedelerimiz boşa dememişler insanı yaşat ki devlet yaşasın." ifadesini kullandı.

- "Öğretmenlik mukaddes bir görev"

Başbakan Yıldırım, konuşmasında öğretmenlere de şöyle seslendi:

"Bu ülkede maalesef FETÖ terör örgütü mensupları birçok kuruluşa sızıp, devleti yıkma çalışmalarını maalesef acımasız şekilde sürdürdüler ve 15 Temmuz'da da bunların foyaları ortaya çıktı. Sizden önemli istirhamım ne FETÖ'cü ne de bölücü akımlara öyle yahut böyle hizmet eden meslektaşlarınıza asla müsamaha etmeyin, onları aranızda asla yaşatmayın. Bizim hedefimiz bellidir, muasır medeniyetler seviyesi. Çocuğumuzla, gencimizle, yaşlımızla hepimiz, Türkiye'nin dünyada parmakla gösterilen ülkeleri arasına girmesi için çalışacağız. Akıl terimizle alın terimizi birleştireceğiz, Türkiye'yi çok daha güzel günlere ulaştıracağız."

Büyük Atatürk'ün öğretmenler için "Yeni nesiller, sizlerin eseri olacak." dediğini hatırlatan Yıldırım, öğretmenlerin ailelerinden daha fazla çocuklarla vakit geçirdiğine değindi. Çocukların öğretmenler ne öğretiyorsa hayata o şekilde hazırlandığını belirten Yıldırım, "Boşuna atalarımız dememiş 'Ağaç yaş iken eğilir.' Çocuklarımızı ülkesini, milletini bayrağını, devletini seven birer genç olarak yetiştirmek sizin boynunuzun borcudur. Bunu da en güzel şekilde yaptığınızı görüyoruz, sizlerle de gurur duyuyoruz." görüşüne yer verdi.

Yıldırım, öğretmenliğin çok mukaddes, zor bir görev olduğunu belirterek, öğretmen olan eşi rahatsızlandığında yerine okula gittiğini, sınıfa girdiğinde çok fazla gürültünün olduğunu gördüğünü anlattı. Başbakan Yıldırım, "Bir bağırdım falan, hiç duyan yok, iki bağırdım yok. Hiç kimse bizi takmıyor. Canım sıkıldı. Oradan çocuğun birini tuttum, elimle havaya kaldırdım. Kaldırınca çıt çıkmadı, herkes sus pus oldu. Oturdular yerlerine. Dersi zor bela bitirdik. Müdür bey 'Teşekkür ederiz, boş geçse daha iyi dersler.' dedi. Beni erkenden yolcu etti." dedi.

Ders vermenin kolay bir şey olmadığını, pedagoji eğitimi almak, çocukların psikolojisini bilmek ve sabırlı olmak gerektiğini belirterek, fedakarca görevlerinden dolayı öğretmenlere teşekkür eden Yıldırım, öğretmenlerin imkanlarını artırmak için hükümetin elinden gelen gayreti gösterdiğini, ülkenin ve devletin imkanları kapsamında bundan sonra da ne gerekiyorsa yapacaklarını bildirdi.

- "Bilgi en büyük güç"

Bugüne kadar okullara, öğretmenlere ve eğitim sistemine çok büyük yatırım yaptıklarını anımsatan Başbakan Yıldırım, Fatih Projesi'ne işaret ederek bunun örneğinin dünyada olmadığını söyledi. Yıldırım, Fatih Projesi'nin detaylarını da anlattı.

Akıllı cep telefonları ve tabletler üzerinden bilgiye ulaşmanın kolaylaştığını anlatan Yıldırım, "Bilgi en büyük güç, artık dünyada tankla, topla, tüfekle değil bilgiyle öne geçebiliriz, onun için bilgiye sahip olacağız, bilgiyi üreteceğiz, bilgiyi kullanacağız, paylaşacağız böylece dünya medeniyetinde hak ettiğimiz saygın yeri alacağız." dedi.

Başbakan Yıldırım, altyapı için gerekli çalışmaların büyük ölçüde tamamlandığını belirterek, içeriğe ve müfredata daha çok önem verileceğini ve bunların zenginleştirileceğini bildirdi. Okullaşma oranında yüzde 97'lere ulaştıklarını anlatan Yıldırım, öğretmen sayısında da bir sıkıntı olmadığının altını çizdi. 445 bin derslikte ders zilinin çaldığını vurgulayan Yıldırım, 2016-2017 öğretim yılının hayırlı uğurlu olmasını diledi.

Başbakan Yıldırım, şunları kaydetti:

"Bu millet bu şekilde dayanışma içerisinde olduğu müddetçe bizi hiç kimse bölemez, bundan vatandaşlarım emin olsun. Türkiye'de hem bölücü terörün hem FETÖ'cü terörün kökünü kazıyacağız, bu milletin başının belası olmaktan mutlaka çıkaracağız, bundan da emin olabilirsiniz."

Yıldırım, okulu yaptıran hayırsever Salih Erkan'a da rahmet diledi.

(Bitti)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×