Yarın seçim olsa ve başkanlık ANKETİ

Muhtemel bir seçim durumunda AK Parti yüzde 49 oy alıyor. HDP ise yüzde 8 ile baraj altında kalıyor

Yarın seçim olsa ve başkanlık ANKETİ
17 Ekim 2016 Pazartesi 11:28

MAK araştırma şirketinin anketinde "Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?" sorusuna katılımcılar yüzde 49,29'la AKP, yüzde 24,38'la CHP, yüzde 15,37'la MHP yanıtını verdi. Ankete göre yapılacak bir seçimde HDP yüzde 8,48'le baraj altı kalıyor.

Ankete göre, katılımcıların yüzde 63'ü 'Türk Tipi Başkanlık Sistemi'nin halkoylamasına sunulması halinde 'Evet' oyu vereceğini belirtti. Katılımcıların yüzde 49'u da seçimde AKP'yi destekleyeceğini söyledi.

MAK Araştırma Şirketi, 10-15 Ekim tarihleri arasında 25 il ve 160 ilçeden vatandaşa başkanlığa bakış açıları, yapılacak seçimde oy verecekleri parti ve hükümetin terörle mücadeledeki başarısını sordu. 

AB DEFTERİ ARTIK KAPANMALI

"Size göre Türkiye Avrupa Birliği'ne girme yolunda çabasını sürdürmeli mi? Yoksa bu konuda radikal bir karar alıp bu defteri kapatmalı mı?" sorusuna katılımcılar yüzde 44'le 'o defteri kapatmalı', cevabını verirken yüzde 42'yle 'devam etmeli' dedi. Katılımcıların yüzde 61'i hükümeti 'FETÖ'yle mücadelede başarılı bulurken, terörle mücadeleye destek de yüzde 47. Vatandaşın yüzde 62'si IŞİD ile mücadelede de hükümeti başarılı buluyor.

ABD İKİ YÜZLÜ

Ayrıca vatandaşın yüzde 78'i, "ABD ve NATO'nun Türkiye'nin stratejik dostu olduğuna" inanmazken, yüzde 14'ü dostu olduğuna inanıyor. Vatandaş'ın yüzde 72'si Türkiye'nin Suriye'de kara gücü bulundurmasını doğru görürken, yüzde 18'i doğru bulmuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×