Tanrıkulu'ndan cinsel istismar yasa teklifi

Teklif, cinsel istismar suçunun eşe karşı işlenmesi halinde soruşturma ve kovuşturmanın şikayete bağlı olma şartının kaldırılmasını öngörüyor

Tanrıkulu'ndan cinsel istismar yasa teklifi
17 Kasım 2016 Perşembe 10:18

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, "Cinsel istismar" suçunun eşe karşı işlenmesi halinde, soruşturma ve kovuşturmanın şikayete bağlı olma şartının kaldırılmasını öngören yasa teklifi hazırladı.

Tanrıkulu tarafından TBMM Başkanlığına sunulan teklif, Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) değişiklik yapıyor. Teklifle, cinsel kimliği nedeniyle ayrımcılığa uğrayan kesimlere karşı işlenen suçların caydırıcı cezalarla karşı karşıya kalmasının sağlanması hedefleniyor.

Teklifle, cinsel suçlara bağlı oluşan cinayetlere karşı zedelenen kamu vicdanı duygusunun yeniden tesisinin sağlanması amacıyla, cinsel istismar suçunun eşe karşı işlenmesi halinde soruşturma ve kovuşturmanın şikayete bağlı olma şartı kaldırılıyor.

Teklif, "Cinsel saldırı" suçlarından dolayı hükmün açıklanmasının geriye bırakılamayacağı, ayrıca haksız tahrik ve iyi hal indirim uygulanmayacağını da öngörüyor. Buna göre, çocuğu cinsel yönden istismar eden kişi, 7 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak. Cinsel istismarın sarkıntılık düzeyinde kalması halinde, 8 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası verilecek. Sarkıntılık düzeyinde kalmış suçun failinin çocuk olması halinde, soruşturma ve kovuşturma yapılması mağdurun, velisinin veya vasisinin şikayetine bağlı olmayacak.

Teklifle, cinsel istismar, "17 yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış, diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlar." olarak tanımlanıyor.

Teklif, fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleşmesi durumunda, 20 yıldan az olmamak üzere, hapis cezasına hükmolunmasını içeriyor.

Teklif, ayrıca 18 yaşından küçük çocukların evlendirilmesine karşı olarak "Rıza" kavramının çocuğa dayatılmasının engellenmesini hedefliyor. Teklif, cebir, tehdit ve hile olmaksızın, 17 yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişinin şikayet aranmaksızın, 8 yıldan 12 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılması, failin mağdurdan en az 3 yaş ve daha büyük olması halinde şikayet koşulu aranmaksızın, cezasının yarı oranda artırılmasını da kapsıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×