MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan:

-"Bizleri saltanat kayığına binmekle suçlayanlar; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, parlamenter sistemin geleceğini belirsizlik içinde bırakarak, kimlerin saltanatına zemin hazırladıklarının farkında olmalı"

MHP Genel Başkan Yardımcısı Ayhan:
17 Kasım 2016 Perşembe 12:06

TBMM (AA) - MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Emin Haluk Ayhan, anayasa değişikliği konusunda, kendilerini saltanat kayığına binmekle suçlayanların, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, parlamenter sistemin geleceğini belirsizlik içinde bırakarak, kimlerin saltanatına zemin hazırladıklarının farkında olması gerektiğini bildirdi.

Ayhan, düzenlediği basın toplantısında, ekonomi ve AK Parti'nin kendilerine ilettiği anayasa değişikliği teklif taslağına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Türkiye ekonomisinin sorunlarının ağırlaşarak devam ettiğini, siyasete odaklanıp ekonominin sorunlarının gözden kaçırıldığını savunan Ayhan, "Türkiye ekonomisi, küresel gelişmelerin de etkisiyle zemin kaybetmektedir. Dışarıdan gelecek olumsuzluklara karşı direnci de giderek kırılmaktadır." ifadesini kullandı.

MHP'nin bugüne kadar siyasetin tıkandığı noktada sorunların aşılması için yol gösteren, çözüm öneren, sorumluluk alan parti olduğunu belirten Ayhan, 15 Temmuz'dan sonra bambaşka bir Türkiye'nin olduğunu vurguladı. AK Parti'nin kendilerine resmen ilettiği metin üzerindeki çalışmalarında "çok dikkatli, çok detaylı ve kılı kırk yaran" değerlendirme yaptıklarına işaret eden Ayhan, anayasa yapım süreçlerinin hassas süreçler olduğunu dile getirdi.

Sunulan metinle alakalı Türk milletinin menfaatlerini, Türk milletinin bekasına yönelik hassasiyetleri "önce ülkem ve milletim, sonra partim ve ben" anlayışına uygun olarak değerlendirmelerini, zamanı gelince kamuoyuyla paylaşacaklarını anlatan Ayhan, anamuhalefet sözcülerinin önyargılı ve sığ siyaset anlayışından kurtulamadığını üzüntüyle izlediklerini belirtti.

Ayhan, "Milletin ve devletin bekası için çözüm üretmek yerine, ideolojik önyargıları ve seçmen kitlesini konsolide etmek için demogoji yapmayı sürdürdüklerini görüyoruz. Kendilerini aklı selime davet ediyoruz. Bizleri saltanat kayığına binmekle suçlayanlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni, parlamenter sistemin geleceğini belirsizlik içinde bırakarak kimlerin saltanatına zemin hazırladıklarının farkında olmalıdır" dedi.

-"Teklifi görmüşler mi?"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Ayhan, "Daha önce partili cumhurbaşkanlığına sıcak bakmazken şimdi ne değişti?" sorusuna, şu karşılığı verdi:

"Görüşmeler ve arkadaşlarımızın incelemesi devam ediyor, yakın zamanda ortaya çıkar. Genel Başkanımızın anayasa değişikliği ve başkanlık konusunda ilk gün yaptığı açıklama gayet net. Bunu MHP'nin neden gündeme taşıdığını net şekilde söyledi. O sebep ortadan kalkmış mı bugün fiili bir durum var mı? Var. Bu durum hukuki bir durum mu? Değil. Bunun hukuka uydurulması gerektiğini Sayın Genel Başkanımız ifade etti. Burada söylenenler gayet açık ve net, anlaşılamayacak bir şey de yok. Bu durumu herkes biliyor. Bu durumun ortadan kalkmaması, bazılarını rahatsız ediyor. Bu durumun ortadan kalkması lazım. Bunu da kim belirleyecek? Hukuku belli. TBMM gelecek, alacağı oy belli, nasıl referanduma gideceği belli. Kimlerin tavrının ne olacağı, milletvekillerinin nasıl oy kullanacağına dair de bir şey söylemek mümkün değil. Herkes kendi beyanını ortaya koyacak."

Ayhan, "Fiili duruma göre hukuk mu üretiliyor? Hukuka uydurmaktan kastınız ne?" sorusuna, "Bu durumun hukuka uymadığını, eğer TBMM'de gereken oyu aldığı takdirde devam ettiği şeklinde hukuka uyması, olmadığında da Cumhurbaşkanı'nın bugünkü hukuki sınırlarına çekilmesi yönünde beyan var." karşılığını verdi.

MHP içinde bazı milletvekillerinin taslağa karşı olduğunu söylediklerinin ve bunlar için disiplin sürecinin olup olmayacağı sorusuna Ayhan, "Görmüşler mi teklifi? Karşı olan da olur. Önümüzdeki günlerde hepsini görürüz." dedi.

Ayhan, başkanlık sisteminin Türkiye'nin sorunlarına çözüm üretip üretmeyeceği sorusuna karşılık, "MHP'nin olaya nasıl baktığı, parlamenter sisteminin güçlendirilmesi yönünde görüşlerimiz net şekilde ifade edildi. Önümüzdeki günlerde net şekilde neticeyi görürsünüz." yanıtını verdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×