CHP 'başkanlık' taktiğini belirledi

CHP, 'başkanlık sistemi' tartışmaları konusunda 'tasarının içeriğini' bekleyecek

CHP 'başkanlık' taktiğini belirledi
14 Ekim 2016 Cuma 11:37

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), dün Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun başkanlığında toplanarak son siyasi gelişmeleri değerlendirdi.

oplantıda başkanlık sistemi konusundaki tartışmaları değerlendiren Kılıçdaroğlu’nun, “Bizim başkanlık sistemi konusunda tavrımız nettir. Ortada şu anda bir metin yok. Bu aşamada bizim topa girmemiz, ‘Başkanlık sistemi iyidir’ veya ‘Kötüdür’ dememiz doğru değil. Olmayan bir şeyin neyini tartışacağız? Kaldı ki kendileri de nasıl bir önerinin getirileceğini bilmiyorlar. Bakalım nasıl bir metin getirecekler?” dediği öğrenildi. Başkanlık sistemi konusunda AK Parti ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında görüş ayrılıklarının olduğunu öne süren Kılıçdaroğlu’nun, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile AK Parti arasında yaşanan bu farklılık giderilebilecek mi? Kendi aralarında anlaşabilecekler mi? Ne getirirlerse getirsinler bizim tavrımız nettir. Biz parlamenter sistemin devamını istiyoruz. Sorun parlamenter sistemde değil’’ dediği belirtildi.

Toplantıda, AK Parti’nin başkanlık sisteminin TBMM’de kabul edilmesi için partili milletvekillerini “Başkanlık sistemi geçmezse erken seçim olur” teziyle korkutacağı dile getirilirken, “Başkanlık oylamasında AK Parti fire verecek veya vermeyecek tartışmasından uzak duralım” görüşü de benimsendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×