Başkanlık sistemi için kritik hafta

AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifi hafta başında Devlet Bahçeli’ye sunulacak, daha sonra ise TBMM'ye getirilecek

Başkanlık sistemi için kritik hafta
14 Kasım 2016 Pazartesi 08:17

Sonhaberler | Haber Merkezi

AK Parti’nin, “başkanlık sistemi”ni de içeren Anayasa değişikliği taslak metnini bu hafta başında MHP’ye sunması bekleniyor. AK Parti değişiklik metnini, MHP’den de onay alınması halinde hafta sonundan önce, “tüm destek verenlerin ortak imzası” ile TBMM’ye sunmayı planlıyor
Anayasa değişikliği teklifi Devlet Bahçeli

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, fiili başkanlık sistemi uygulamasına son verilmesi, bu olmazsa başkanlık sisteminin halka sorulması yolundaki önerisiyle başlayan tartışmalı süreçte kritik bir haftaya giriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım ile görüşen MHP Lideri Bahçeli’ye bu hafta AK Parti tarafından somut bir metin sunulması bekleniyor. Bunun için Yıldırım ile Bahçeli’nin hafta başında buluşabileceği belirtiliyor.

Habertürk'ten Saliha Çolak'ın haberine göre AK Parti kaynakları, metnin hafta başında netleşebileceğini, MHP’den gelen yanıta göre de hafta sonundan önce TBMM Başkanlığı’na sunulabileceğini kaydediyor. MHP’nin metne onay vermesi durumunda da teklifin TBMM’ye ortak sunulmasının söz konusu olabileceği ifade ediliyor.

MHP kaynakları ise prensipte anlaşma olmasına karşın kendilerine sunulmuş bir metin olmadığı için peşinen verilmiş bir söz olmadığını vurgulayarak, metnin sunulmasından sonra partide bir değerlendirme yapılacağını, ardından kararın açıklanacağını dile getiriyor.

HERKESTEN İMZA

AK Parti, metin üzerinde uzlaşma sağlanırsa destek verenlerin ortak imzasından yana. AK Parti içinde de bütün milletvekillerinin imzasının alınması planlanıyor. O nedenle metnin MHP’ye sunumu gerçekleşir ve olumlu yanıt alınırsa imza toplama işinin de hafta içinde milletvekilleri Meclis’te iken tamamlanması ve en geç cuma günü Meclis Başkanlığı’na sunulması öngörülüyor.

330 HESABI ÖNEMLİ

Bu arada, AK Parti’nin MHP’den destek almayacak bir metni gündeme getirmesi beklenmiyor. Paketin referanduma gitmesi için gerekli 330 oyu bulmada HDP ve CHP’den destek alması mümkün görünmeyen AK Parti, MHP Genel Başkanı Bahçeli’den destek sözü almadan paketi getirmeyecek. AK Parti kaynakları, böyle bir tabloda yeni teklif vermenin anlamlı olmayacağına işaret ediyor.

MHP Lideri Bahçeli’nin destek açıklaması durumunda da genel kuruldaki gizli oylamada değişikliğin geçmesine kesin gözüyle bakılıyor. Teklifin görüşme takvimi ise bütçe sonrasını yani yılbaşını işaret ediyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×