Suriye harekatı dünya basınında son dakika haberi

Suriye'ye bu sabah başlatılan askeri harekat dünyada anında yankı buldu. Büyük haber kuruluşları haberi son dakika olarak geçti

Suriye harekatı dünya basınında son dakika haberi
24 Ağustos 2016 Çarşamba 08:24

Türkiye'nin uzun süredir konuşulan Cerablus operasyonunu başlatması dünyada anında yankı buldu. Dünyanın bütün büyük haber kuruluşları TSK'nın Suriye'ye harekatını son dakika haberi olarak geçti.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Müşterek Özel Kuvvetleri ve koalisyon uçakları tarafından Suriye’nin Cerablus kentinden IŞİD’i temizlemek için başlatılan operasyon dünya medyasına da yansımaya başladı.

Reuters ise ismini vermediği üst düzey bir Türk yetkiliye dayanarak "Bir grup Türk özel kuvveti kuzey Suriye'ye girdi" ifadesini kullandı.

BBC’ye göre sınırda 1500 Suriyeli muhalif savaşçı var. 

Associated Press (AP), Türkiye Başbakanlık Ofisi Türk ordusunun ABD liderliğindeki koalisyon desteğinde Suriye sınırını IŞİD'den temizlemek için operasyon başlattığını açıkladı. 

Öte yandan, İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre 500 Suriyeli muhalif sınırın Türkiye tarafına yığıldı.

(Ankara'ya göre PKK'nın Suriye'deki uzantısı olan PYD tarafından liderlik edilen) Suriye Demokratik Güçleri (SDG) yetkilisi Nasır Hac Mansur, Cerablus'a girmeye hazırlanan güçler arasında "Türk özel kuvvetlerinin yanı sıra teröristlerin de bulunduğunu" öne sürdü.

SDG, "doğrudan veya dolaylı işgal planlarına karşı ülkeyi savunmaya hazır olduğunu" açıkladı.  


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×