PYD federasyon ilan etti, destekleyen yok

PYD, Suriye'nin kuzeyinde YPG tarafından kontrol edilen üç bölgeyi birleştirdiğini belirterek, federasyon ilan etti. Ancak PYD'nin bu kararı hiçbir ülke ve gruptan destek görmedi

PYD federasyon ilan etti, destekleyen yok
18 Mart 2016 Cuma 07:47

Son Haberler Logo

PKK tarafından Suriye'de oluşturulan PYD yapılanması dün ülkenin kuzeyinde, Türkiye sınırında yer alan üç bölgeyi birleştirdiğini ve federasyon ilan ettiğini duyurdu. Ancak PYD tarafından ilan edilen federasyon, Suriyeli muhalifler ve Şam yönetimi dahil hiç kimseden destek görmedi. 

Federasyona ilk karşı çıkanlar ABD ve Türkiye oldu. ABD, böyle bir yapılanmayı hiçbir zaman desteklemeyeceğini açıklarken; Türkiye federasyon ilanının etkisiz bir karar olduğunu belirtti. 

Federal sistemin kurulması için Suriye'nin kuzeyindeki Rimelan kasabasında dün bir konferans toplanmıştı. Konferansta bugün yapılan oylamada, Türkiye sınırı boyunca yer alan Cezire, Kobani ve Afrin bölgelerinin "federal sistem" altında birleştirilmesine onay verildi.

TÜRKİYE'DEN İLK TEPKİ

Oylamanın ardından Reuters’a konuşan üst düzey bir yetkili, “Suriye'de belli bir kesim etnik kökene bağlı olarak tek taraflı olarak adımlar atamaz” dedi.

Türk yetkili ayrıca, “Suriye halkı, ülkenin bir bütün olarak kalıp uzlaşma ve anayasayla geleceğine karar vermeli” ifadesini kullandı. Suriye hükümeti de gelişmenin yasal veya siyasi bir etkisi olmadığını belirtti. Federal sistem oylamasına, Suriyeli muhalif gruplardan Yüksek Müzakere Komitesi ve Ulusal Koalisyon da tepki gösterdi.

Öte yandan Suriye Dışişleri Bakanlığı yaptığı yazılı açıklamada federasyon ilanına karşı çıkarak bunun Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vereceğini belirtti. Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Hangi başlık altında olursa olsun Rümeylan'da toplananlar da dahil olmak üzere Suriye'nin toprak bütünlüğüne zarar vermek isteyen her bir tarafı uyarıyoruz. Federasyon, Suriye toprağının birliğine zarar verir. Anayasaya ve uluslararası hukuka aykırıdır."

AŞİRETLER DE KARŞI

Arap ve Türkmen Aşiretleri Birliği de bugün yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde herhangi bir federasyonu kabul etmelerinin mümkün olmadığını bildirmişti.

Açıklamada, "PYD, sözde Suriye halkına dost ülkelerin de desteğini alarak federasyon ilan edip bölücülük projelerini gerçekleştirmek istemektedir. Suriye devletinin yönetim biçimine ve anayasa düzenine bir grup terörist ve karanlık güçler değil, halk karar verecektir. Kuzey Suriye halkının büyük çoğunluğunu temsil eden birliğimiz, ülkemizin bölünmesine ve bölmek isteyenlere tüm gücümüzle karşı çıkacaktır" ifadeleri kullanılmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, dünkü basın toplantısında Suriye’de hiçbir özerk ya da yarı özerk bölgeyi tanımayacaklarının altını çizmişti.

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilci Yardımcısı Remzi Ezzeldin Remzi de konuya ilişkin "BM'nin bu konudaki pozisyonu net. Konuştuğumuz bütün Suriyeliler toprak bütünlüğünün önemini vurguluyor. Suriye'nin gelecekteki yapısına Suriyelilerin kendisi karar verecek" ifadelerini kullanmıştı.

PYD, 10 Aralık 2015'te Haseke ilinin El-Malikiyye beldesinde düzenlediği toplantıda, kendine yakın bazı küçük gruplarla "Demokratik Suriye Konseyi" ismini verdikleri yerel meclis kurma kararı almıştı.

AŞİRETLER KARŞI ORDU KURDU

Şanlıurfa'da bir araya gelen 45 aşiretin lideri, PYD'ye karşı 'Ceyş Aşair el Şarkiye' adıyla ordu kurulmasını kararlaştırdı. 

Suriye'nin önde gelen Arap aşiretleri 'federasyon' ilan eden PKK/PYD'ye karşı ortak Arap ordusu kurma kararı oldu. Terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin tek taraflı 'federasyon' ilanı Suriye'deki Arap aşiretlerini ayağa kaldırdı.

45 AŞİRET LİDERİ KATILDI

Halep, Deir ez Zor, Rakka ve Haseke'nin önde gelen aşiretlerinin reisleri Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Genelkurmay Başkanı Tuğgeneral Ahmet Berri'nin de katıldığı bir toplantıda bir araya geldi. Şanlıurfa'da gerçekleşen ve 45 aşiret liderinin katıldığı toplantıdan önemli kararlar çıktı. Dün ilan edilen sözde ''Kuzey Suriye Federasyonu''nun Suriye halkına ihanet olduğu ve kararın kesinlikle tanınmayacağı ifade edildi.

ABD DE DESTEKLEMEDİ

ABD Dışişeri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, PYD'nin Suriye'nin kuzeyinde kontrolünde tuttuğu bölgelerde federasyon ilanını desteklemediklerini söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında PYD'nin Suriye'de tek taraflı federasyon ilanına ilişkin soruları yanıtladı.

“Suriye'de özerk, yarı-özerk bölgeleri desteklemiyoruz" diyen Kirby, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne yönelik taahhütlerini hatırlattı.

Kirby, Suriye'de müzakerelere dayalı siyasi geçişin ilerlemesinden yana olduklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Bizim görmek istediğimiz Beşşar Esed liderliğinde olmayan, Suriye halkına duyarlı bir hükümetin bulunduğu birleşik, bütün bir Suriye. Bütün, birleşik, bir mezhebe dayalı olmayan Suriye, amaç bu."

Kirby, bu amaca ulaşılmasının zaman alacağının farkında olduklarını, üstesinden gelinmesi gereken birçok konunun bulunduğunu anımsatarak, “Burada özerk, yarı özerk bölgelerin bir yanıt olduğuna inanmıyoruz" ifadesini kullandı.

Kirby, bir soru üzerine, “Koalisyonun operasyonlarını, savaşçılarını ve Suriye'de DAEŞ'e karşı etkili olduğunu kanıtlayan grupları destekleyecek miyiz? Kesinlikle. Daha önce de söylediğim gibi bu desteğimiz devam edecek" karşılığını verdi.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×