KYB: Bağdat'ta muhatap alınacak kimse yok

Talabani'nin partisi KYB'den yapılan açıklamada, "Bağdat'ta ne olup bittiğini kimse kestiremiyor. Orada muhatap alınacak kimse yok ve herkes yerini terk etmiş durumda" denildi

KYB: Bağdat'ta muhatap alınacak kimse yok
02 Mayıs 2016 Pazartesi 17:07

Irak eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani liderliğindeki Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Politbüro Üyesi Sadi Ahmet Pire, Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı göstericilerin meclis binasını basmasının hükümete darbe anlamı taşıdığını belirtti.

Pire, Sadr yanlısı göstericilerin geçen cumartesi günü başkent Bağdat'taki yüksek korunaklı Yeşil Bölge'ye geçip meclis binasını basmasını ve ülkenin siyasi geleceğini AA muhabirine değerlendirdi.

Sadr'ın Irak Başbakanı Haydar el-İbadi hükümetine karşı bir darbe girişiminde bulunduğunu belirten Pire, şunları kaydetti:

"Bağdat'ın önemli bölgesi Yeşil Bölge'ye geçilmesi ve ardından Meclis'in basılıp işgal edilmesi daha çok bir darbe anlamı taşıyor. Kürt tarafı olarak bu yaklaşımı doğru bulmuyoruz. Zira meşru bir hükümete karşı darbe niteliği taşıyor. Sorunların çözülmesi için tercih edilecek bir yöntem veya yol değildir. Böyle bir girişim ülkedeki siyasi sürecin bitmesi demektir. Ne şimdi ne de gelecekte hiç kimsenin dayatmayla bizim temsilciliğimize soyunmasına asla izin vermeyeceğiz."

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir siyasi heyetin Bağdat-Erbil ilişkilerinin normalleşmesi için başkente gideceğini belirten Pire, "Daha önce böyle bir karar alınmıştı ancak şuanda bu ziyaretin yarar getireceğini düşünmüyorum. Zira Bağdat'ta ne olup bittiğini kimse kestiremiyor. Orada muhatap alınacak kimse yok ve herkes yerini terk etmiş durumda. Kurulan teknokratlar hükümeti yasal değil ve yasal olmayan bir şeyi de kabul edemeyiz." değerlendirmesinde bulundu.
Sadr yanlısı bazı göstericilerin İran karşıtı sloganlar attıklarının hatırlatılması üzerine Pire, "Bu sloganların eylemciler tarafından içten gelen duygularla mı yapıldığını yahut bazı kişilerce mi organize edildiğini tespit etmemiz lazım. Bu önemli bir gelişmedir ve hataya düşmemeliyiz." yorumunu yaptı.

Pire ayrıca, İran ve ABD'nin Irak'taki etkisi ve rolünün önemine vurgu yaparak "İran ve ABD'nin Irak'taki son durum ve geleceği üzerinde kesinlikle etkisi vardır. Her iki ülkenin rolünün Irak'ta ciddiye alınmaması doğru bir yaklaşım olmaz. Son gelişmelere ilişkin Washington'dan gelen açıklamalar ve yayınlanan bildiriler çok yapıcıydı. Irak, her türlü siyasi gelişmeye açık ancak bu ülkenin Lübnan olmasına müsaade edilmez." şeklinde konuştu.


 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×