İsrail zulmü Londra Metrosu'nda | FOTO

Her gün 4 milyon kişinin kullandığı Londra metrosundaki trenlere asılan afişlerle İsrail'in ırkçı ve ayrımcı politikaları eleştiriliyor

İsrail zulmü Londra Metrosu'nda | FOTO
26 Şubat 2016 Cuma 16:21

İngiltere'nin başkenti Londra'da "London Palestine Action" (LPA) isimli Filistin yanlısı kuruluş tarafından hafta başında metro trenlerindeki reklam ve ilan bölümüne yerleştirilen afişlerle İsrail Apartayd Haftası'na dikkat çekilmesi amaçlanıyor.

İsrail hükümetinin tepkisine neden olan afişlerde İsrail hapishanelerindeki çocuk tutukluların sayısına, İsrail'in Filistinlilere ait konutları yıkmasına halkın dikkati çekilirken, İngiliz yayın kuruluşu BBC, bölgedeki gelişmelere ilişkin tarafsız habercilik yapmadığı ve İsrail hükümetinin etkisi altında kaldığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Bazı diğer afişlerde de İngiliz yapımı silahların İsrail tarafından Gazze'deki halk üzerinde kullanıldığına vurgu yapılıyor.

LPA'nın eylemi özellikle İsrail hükümetini rahatsız etmiş, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu eylemi kınayarak, posterlerin kaldırılması talebini İngiliz hükümetine iletmesi için İsrail Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dori Gold'un görevlendirildiğini bildirmişti.

Apartayd karşıtı, İsrailli LPA aktivisti Yael Kahn, İsrail’e karşı boykot uygulanmasını savunan "Boykot, Tecrit, Yaptırım Hareketi" çerçevesinde yapılan eylemle ilgili AA muhabirine konuştu.

Yaklaşık 150 afişin rastgele seçilen metro trenlerine yerleştirildiğini belirten Kahn, eylemlerinin başarılı olduğunu ve vermek istedikleri mesajın adrese ulaştığını dile getirdi.

Posterlerin kaldırılması için İsrail hükümetinin İngiliz yetkililerle iletişime geçme girişimini "gülünç" bulduğunu ifade eden Kahn, "İsrail hakkında gerçeği gösteren birkaç afiş karşısında çılgına döndüler. Aynaya bakamıyorlar. Apartaydlar. İsrail terörist, sömürgeci bir devlet ve böyle görülmek istemiyorlar. Afişlerden korktular. Pozisyonlarının ne kadar savunmasız halde olduğunu gördüler. Birazcık olsun eleştiriyi kaldıramıyorlar" dedi.

Yael Kahn, afişlerin fotoğraflarının sosyal medyada sıkça paylaştığını aktardı. Khan, yetkililerin müdahelesine rağmen bazı afişlerin halen trenlerde kalmış olabileceğini söyledi.

Londra Ulaşım Kurumundan (TFL) konuya ilişkin AA'ya yapılan açıklamada, afişlerin izinsiz olarak asıldığı, metro ağında tespit edilen afişlerin kaldırılması için çalışmaların sürdüğü belirtildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×