İsrail kabinesi Türkiye anlaşmasını onayladı

İsrail güvenlik kabinesi, Başbakan Netanyahu başkanlığında toplanarak Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi amacıyla taraflarca imzalanan mutabakatı onayladı

İsrail kabinesi Türkiye anlaşmasını onayladı
29 Haziran 2016 Çarşamba 14:36

Türkiye ile ilişkilerin normalleştirilmesi amacıyla imzalanan anlaşma, İsrail Güvenlik Kabinesi’nde üçe karşı, yedi bakanın onayıyla kabul edildi.

İsrail Güvenlik Kabinesi, Başbakan Netanyahu başkanlığında toplanarak Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi amacıyla taraflarca imzalanan mutabakatı üç ret ve yedi lehte oyla onayladı.
İsrail askeri radyosuna göre, bugün öğleden sonra gerçekleşen toplantıda Savunma Bakanı Avigdor Liberman, Eğitim Bakanı Naftali Bennett ve Adalet Bakanı Ayelet Shaked ret oyu kullanırken, kalan yedi bakan lehte oy kullandı.

Toplantıya Başbakan, içişleri, savunma, iç güvenlik, adalet, maliye, eğitim, atom enerjisi, göç ve inşa bakanları üye olarak hazır bulunurken, başsavcı ve ulusal güvenlik konseyi başkanı da toplantıya gözlemci ve danışman sıfatıyla katıldı. Anlaşma, 14 gün içinde İsrail parlamentosunda oylamaya sunulacak.

İSRAİL İLE NORMALLEŞME SÜRECİ

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için İtalya’nın başkenti Roma’da paraf edilen uzlaşmayla ilgili süreç dün atılan imzalarla resmen başlamıştı.

Türk tarafında mutabakatı Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu, saat11.00’de bakanlıkta basına kapalı olarak imzalamıştı. İsrail adına ise Dışişleri Bakanlığı Genel Direktörü Dore Gold aynı saatte metni ülkesinde imzalamıştı. Her iki tarafın imzaladığı anlaşma karşılıklı başkentlere diplomatik kurye ile iletildi.

Mutabakat metninin TBMM gündemine gelmesi bekleniyor. Metin, Meclis’te kabul edilip, Cumhurbaşkanı’nın onayının ardından İsrail’le varılan anlaşma yürürlüğe girecek. Dışişleri kaynakları metnin TBMM’ye gelmesinden önce kamuoyuna açıklanmayacağını söylediler. Başbakan Binali Yıldırım, metnin İsrail kabinesi ile TBMM tarafından onaylanmasının ardından da karşılıklı büyükelçilerin atanacağını duyurmuştu.


Etiketler; #israil

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×