İsrail: Esad kimyasal silah kullanacak

İsrail Savunma Bakanı Yalon, "Suriye rejimi ateşkes esnasında sivillere karşı kimyasal silah kullanarak beş yıllık iç savaşı bitirmeye hazırlanıyor" dedi

İsrail: Esad kimyasal silah kullanacak
01 Mart 2016 Salı 22:56

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon, Suriye rejiminin ateşkes esnasında sivillere karşı kimyasal silah kullanarak beş yıllık iç savaşı bitirmeye hazırlandığını söyledi.

İsrail'in Jerusalem Post gazetesinin haberine göre, Tel Aviv yakınlarında bir konferansta konuşan Yalon, 'Suriye rejimi ateşkes esnasında sivillere karşı kimyasal silah kullanarak beş yıllık iç savaşı bitirmeye hazırlanıyor' dedi.

Yalon, "Suriye rejimine bağlı askerler kimyasal silah kullanıyor. Tam da ateşkesin başladığı bugünlerde sivillere karşı klor ve materyaller atıyor. İlan edilen ateşkesin ardından sivillerin tepesine klor varilleri boşaltıyor" ifadelerini kullandı.

İsrail, Suriye'de devam eden iç savaşta Esed ve İran'ı eleştirmekle birlikte rejimin en büyük destekçisi Rusya ile de koordineli hareket etmeye özen gösteriyor.

Rusya ve İran'ın Suriye'ye gönderdiği gelişmiş silahların Hizbullah'ın eline geçmesinden duyduğu endişeyi sık sık dile getiren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ise önceki gün yaptığı açıklamada, "İran'ın Suriye üzerinden Lübnan'daki Hizbullah'a gelişmiş silahlar göndermesine razı olmayız. Golan tepelerinde İsrail'e yönelik ikinci bir terör cephesi açılmasını da kabul etmeyiz. Bunlar İsrail'in kırmızı çizgileri olarak belirlenmiştir ve İsrail'in kırmızı çizgileri olarak kalmaya devam etmektedir" ifadelerini kullanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×