IŞİD'in patlayıcı imalathanesi Predatörlerle vuruldu

Gaziantep'de Emniyet Müdürlüğü binasına bir tonluk bombayla saldıran IŞİD'in Azez'deki bomba üretim merkezi Predatörlerle vurularak yerle bir edildi.

IŞİD'in patlayıcı imalathanesi Predatörlerle vuruldu
02 Mayıs 2016 Pazartesi 14:06

Gaziantep'te dün Emniyet Müdürlüğü binasına bir tonluk bombayla girmeye çalışan IŞİD'in bu hareketi ona pahalıya patladı. Saldırıdan hemen sonra daha önce alınan istihbarat koalisyon güçleriyle paylaşıldı ve örgütün Azez'deki bomba imalathanesi yerle bir edildi. Örgütün bölgedeki en büyük imalathanesi olduğu belirtilen merkeze İncirlik'ten kalkan silahlı insansız hava araçları Predatörlerle iki kez üst üste vurularak yerle bir edildi. 

İsmi açıklanmayan askeri kaynaklardan alınan bilgilere göre, Suriye'nin kuzey batısında Halep’e bağlı Azez ilçesindeki Dabık isimli bir kasabada “Patlayıcı Madde Üretimi ve Patlayıcı Araç Hazırlama Merkezi” olarak kullandıkları bir bina silahlı İnsansız Hava Aracı (İHA) tarafından imha edildi.İddialara göre 30 Nisan 2016 tarihinde Suriye kuzeyindeki keşif ve gözetleme elemanlarından alınan bir istihbaratın değerlendirilmesi sonucunda DEAŞ teröristlerinin, Suriye'nin kuzey batısında Halep’e bağlı Azez ilçesindeki Dabık isimli bir kasabada bir binanın giriş katını “Patlayıcı Madde Üretimi ve Patlayıcı Araç Hazırlama Merkezi” olarak kullandıkları öğrenildi. Söz konusu istihbarat Koalisyon Harekat Merkezi ile anında paylaşılmış ve operasyon hazırlıkları başlatıldı. 

TAM İSABETLE VURULDU

Hedef yeri koordinatlarının tam olarak tespitinin ardından Koalisyon Harekat Merkezinin yönlendirmesiyle İncirlik’ten havalanan MQ-1 modeli silahlı insansız hava aracı (İHA), tespit edilen binayı tam isabetle vurdu. Hemen ardından gönderilen diğer bir MQ-1 Silahlı İHA, aynı hedefe ikinci kez hava harekatı yaparken, “Patlayıcı Madde Üretimi ve Patlayıcı Araç Hazırlama Merkezi” imha tamamen edildi.

İMALATHANE ÇÖKTÜ

Bina, içerisinde bulunan patlayıcıların infilakı sonucu meydana gelen birkaç patlama sonucu çöktü. İlk alınan bilgilerden ve görüntülerden binanın tamamen imha edildiği ve o anda dışarıda bulunan 2 DEAŞ teröristinin öldüğü tespit edildi. Patlamalarla çöken bina içerisinde de çok sayıda teröristin kaldığı, ancak şu ana kadar bölgeden bu konuda net bir bilgi alınamadığı belirtildi.

ABD'NİN TÜRKİYE'YE VERMEDİĞİ SİLAHLAR: PREDATÖRLERBayraktar TB-2 ile silahlı İHA geliştirilmesinde başarılı olan Türkiye, ABD’nin İncirlik’te konuşlandırdığı ‘Hellfire’ (Cehennem ateşi) füzesi yüklü Predator İHA’ların daha etkin kullanılmasını istiyor ancak istediği desteği alamıyordu. Predatör İHA’ların Dabık’taki binayı vurduğu ‘tank katili’ olarak bilinen AGM-114 Hellfire (Cehennem ateşi) anti-tank füzelerinde 8 kiloluk harp başlığı bulunuyor. Havadan karaya atılan 45 kiloluk Hellfire füzeleri boşa fırlatıldıktan sonra yapılacak işaretlemeyle yolda başka bir hedefe tekrar kilitlenebiliyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×