İşgal güçleri anıt zeytin ağaçlarını da kesiyor

İsrail işal güçleri, Filistin'de işgal ettikleri bölgelerde tarıma alan açmak için anıt ağaç statüsündeki zeytin ağaçlarını da kesti

İşgal güçleri anıt zeytin ağaçlarını da kesiyor
06 Mart 2016 Pazar 08:44

Filistin topraklarında onlarca ölüm ve yıkıma yol açan İsrail işgal güçleri hayatın her alanını tahrip etmeye devam ediyor.

Arkeofili'nin haberine göre Salfit Bier Ballout kasabası içinde kalan anıt ağaç statüsündeki onlarca zeytin ağacı İsrail askerlerince işgal edilen topraklar üzerine kurulmuş olan Leshem yerleşmesine tarım alanı açmak adına kesildi. Leshem yerleşmesinin hikayesi ise Filistin’de insan, doğa ve tarih çevresinde yaşanan yıkımın en net örneklerinden birini sunmakta.

 Leshem yerleşmesi 2013 yılında açıldı ve İsrail tarafından son 20 yılda kurulmuş en büyük iki yerleşmeden biri olarak bilinmekte. Şehir, bölgede ondan önce devam eden yaşamın güvenlik sebepleri ile yok edilmesi ile beraber işgal alanlarında bir iskan anlayışının sonucu olarak ortaya çıktı. 2013 yılında açılan yerleşme alanı ayrıca 3 önemli arkeolojik yerleşmeyi de yok olma derecesinde tahrip etti. Yerleşimin kurulduğu alanda Roma döneminden başlayarak yoğun bir arkeolojik arka plan olduğu bilinmekteydi. Zaten sadece Batı Şeria ve Gazze şeridinde tescilli 7000 arkeolojik buluntu alanı olduğu bilinmekte. Bunların dışında Leshem yerleşmesi önemli ekosistemsel bir alanı ve temiz su kaynakalarını da tahrip etmiş durumda.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×