İran'a 'hac farizasını politize ediyor' suçlaması

Körfez İşbirliği Teşkilatı, İran'ın, bu yılki hac mevsimi düzenlemeleri için hazırlanan anlaşmaya imza atmayarak hac farizasını politize ettiğini savundu

İran'a 'hac farizasını politize ediyor' suçlaması
13 Mayıs 2016 Cuma 23:39

Körfez İşbirliği Konseyinin (KİK), İran'ın hac ve umre ibadetini politize etmeyi hedefleyen tavrını kınadığı bildirildi.

Suudi Arabistan Haber Ajansı SPA'nın haberine göre, KİK Genel Sekreteri Abdullatif ez-Zeyyani, yaptığı açıklamada, "Konsey, İran'ın, bu yılki hac mevsimi düzenlemeleri için hazırlanan anlaşmaya imza atmayarak hac farizasını politize eden tutumunu kınamaktadır." ifadesini kullandı.

Zeyyani, İranlı yetkilileri, haccın dini bir vecibe olduğu ve siyasi anlaşmazlıklara alet edilmemesi gerektiğini anlamaya çağırdı.

İranlı hacıların hac ibadetini güven içinde yerine getirebilmeleri için İran'daki yetkili makamların Suudi Arabistan yönetimiyle işbirliği yapmasını isteyen Zeyyani, Suudi Arabistan'ın hac ve umre ibadetlerinin yerine getirilmesinde sunduğu kolaylıkları takdir ettiklerini dile getirdi.

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada, İranlıların hac ve umre vazifelerini yapmalarını engelledikleri yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Bakanlığın her yıl hac organizasyonlarıyla alakalı işleri görüşmek üzere İran'ın da içinde bulunduğu 78 ülkenin yetkililerine davet gönderdiği belirtilen açıklamada, yaklaşık 1 ay önce İran hac işleri heyetiyle bir araya gelinerek hacla ilgili tüm meselelerin görüşüldüğü belirtilmişti. İran hac heyetinin, bu yılki hac mevsimi düzenlemeleri için hazırlanan anlaşmaya imza atmadığı bildirilmişti.

İRAN'DAN HAC YASAĞI

İran, Suudi Arabistan’ın ocak ayında Şii din adamı El Nimr’i idam etmesinin ardından Riyad ile diplomatik ilişkileri askıya almış, bu ülkeye uçuşları durdurmuştu.

İran, Suudi Arabistan ile gerekli düzenlemeler yapılmadığı için İranlıların hacca gidemeyeceğini açıkladı ve Riyad’ı suçladı. İran’dan bir heyet geçtiğimiz günlerde Rusya ile görüşmeye gitmişti. İran, ilişkilerini kestiği Suudi Arabistan’ın İranlı hacıların üçüncü ülkelerdeki Suudi konsolosluklarından vize almasını talep ettiğini belirtiyor.

İran ise vize işlemlerinin Suudi Arabistan’ın diplomatik çıkarlarının temsil edildiği Tahran’daki İsviçre temsilciliği üzerinden yapılmasını istiyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×