Irak Yüksek Mahkemesi'nden İbadi'ye ret

Irak Yüksek Mahkemesi, Başbakan İbadi tarafından kaldırılan Cumhurbaşkanlığı makamını geri getirdi

Irak Yüksek Mahkemesi'nden İbadi'ye ret
10 Ekim 2016 Pazartesi 12:22

Sonhaberler / Haber Merkezi

Irak Federal Mahkemesi, Başbakan Haydar el-İbadi tarafından cumhurbaşkanlığı yardımcılığı makamının kaldırılmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

Federal Mahkeme Sözcüsü Abdussettar Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, mahkemenin cumhurbaşkanı yardımcılarının görevlerinin iptaline dair itirazları değerlendirmek üzere tüm üyelerin katılımıyla toplandığını belirtti.

Bayraktar, açıklamasında, "Mahkeme, anayasanın 69. maddesinin ikinci fıkrasının, cumhurbaşkanının bir ya da daha fazla yardımcısının olmasını gerektirdiğini gördü. Mahkeme, anayasadaki 93. maddenin 1. fıkrasına göre 9 Ağustos 2015 tarihli cumhurbaşkanı yardımcılarının görevinin lağvedilmesine dair kararın anayasal olmadığına karar verdi. Karar, oy birliğiyle alındı." ifadelerine yer verdi.

Irak Başbakanı Haydar İbadi, 9 Ağustos 2015'te açıkladığı, iki gün sonrasında ise Meclis’ten oy birliğiyle geçen reform paketiyle 3 cumhurbaşkanlığı yardımcılığı ve 3 başbakan yardımcılığı koltuklarını lağvetmişti. Söz konusu kararla Şii liderler eski Başbakan Nuri El Maliki ve İyad Allavi ile Sünni lider Usame Nuceyfi koltuklarını kaybetmişti.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×