Irak'ta meclis işgali, mahsur kalan vekiller var

Irak Meclis Başkanı Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed ve birkaç milletvekili Meclis binasında mahsur kaldı. Dışarı çıkmaları şu anda mümkün değil.

Irak'ta meclis işgali, mahsur kalan vekiller var
30 Nisan 2016 Cumartesi 19:18

Irak Parlamentosunun Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Milletvekili Rezan Şeyh Diler, Irak Meclis Başkanı Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed ve birkaç milletvekilinin, göstericilerce işgal edilen Mecliste mahsur kaldığını söyledi.

Diler, Irak'ta parlamento binasını basan Şii lider Mukteda es-Sadr yanlıları, oturumların gerçekleştiği salona girmesine ilişkin gelişmeleri değerlendirdi.

Göstericiler tarafından işgal edilen Yeşil Bölge'de bazı milletvekillerinin mevcut olduğunu anlatan Diler, "Irak Meclis Başkanı Yardımcısı Aram Şeyh Muhammed ve birkaç milletvekili daha Meclis binasında mahsur kaldı. Dışarı çıkmaları şu anda mümkün değil. Irak Meclis Başkanı Selim el Cuburi ise göstericilerin binayı basmadan önce çıkmıştı. Bir kısım milletvekili ise daha güvenli bölgelere geçmek için havalimanına geldi." dedi.

Kürt milletvekillerinin Bağdat'tan ayrılması için akşam birkaç saat daha beklemeleri gerektiğini dile getiren Diler, "İlk uçak ile Süleymaniye kentine gideceğiz ancak o zamana kadar havalimanındaki durumun ne olacağını tahmin edemem" şeklinde konuştu.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Milletvekilli Renas Cano ise, "Bazı milletvekilleri Meclis binası içerisinde ve çevresinde mahsur kaldı ancak sayılarının kaç olduğunu bilmiyorum" ifadelerini kullandı.
Cano, "Yeşil Bölge içerisinde bazı milletvekilleri arkadaşlarımız var. Onların can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Başkentten güvenli bir şekilde ayrılmak için Bağdat Uluslararası Havalimanı'nda bir araya gelmeye karar verdik. Bir kısım milletvekili toplanma noktasına ulaştı, bazıları yolda ya da Yeşil Bölge'de." diye konuştu.
Irak'ta Şii lider Mukteda es-Sadr yanlısı çok sayıda gösterici, hükümet binalarının bulunduğu korunaklı Yeşil Bölge'yi ihlal ederek, parlamento binasına girmiş ve içerideki eşyalara zarar vermişti. Oturumların gerçekleştiği salona girip, vekillerin koltuklarında oturan eylemciler, "Barışçıl barışçıl" ve "Seni (Sadr) tehdit edenler nerede, Yeşil Bölge'ye girdik" sloganı atmıştı.
 


Etiketler; #ırak #Sadr

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×