Husiler, koalisyonun öldürdüğü generali defnetti

- Husiler, koalisyon uçaklarının, düzenlediği hava saldırısında ölen Tuğgeneral Mulsi için "resmi" cenaze töreni yaptı

Husiler, koalisyonun öldürdüğü generali defnetti
25 Eylül 2016 Pazar 20:28

Yemen'de Husiler, dün Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon uçaklarının düzenlediği hava saldırısında ölen üst düzey askeri yetkilileri Cumhuriyet Muhafızları'na bağlı Terörle Mücadele Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Hasan el-Mulsi için "resmi" cenaze töreni düzenledi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, başkent Sana'nın güney kesimindeki El-Ordi bölgesindeki Mecma ed-Difaa Meydanı'nda, koalisyon uçaklarının düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybeden Mulsi için cenaze töreni yapıldı.

Mulsi'nin cenazesi, Husiler ile devrik lider Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi'ni (GPC) temsilen oluşturulan Yüksek Siyasi Konsey'de Husilerin temsilcisi Salih es-Samad ile üst düzey askeri yetkililerin katıldığı törenle Senhan ilçesindeki mezarlığa defnedildi.

Kayıpları hakkında açıklama yapmayan Husilerin, geçen yıldan bu yana ilk kez bir askeri yetkili için resmi cenaze töreni düzenlediği ifade edildi.

Dün Mulsi'nin, koalisyon uçaklarının Suudi Arabistan'ın Necran bölgesinin karşı sınırlarında düzenlediği hava saldırısında hayatını kaybettiği duyurulmuştu.

Yemen hükümetinin talebi doğrultusunda mart 2015'ten bu yana Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon tarafından, meşru yönetime darbe yapan ve eylül 2014'ten beri başkent Sana başta olmak üzere bazı bölgeleri kontrolü altında tutan Husilere hava ve kara saldırıları düzenleniyor.

Sana ve diğer bazı kentleri elinde tutan ve İran tarafından desteklendiği ifade edilen Husiler, Suudi Arabistan sınırındaki Necran ve Cazan kentlerine katyuşa füzeleri, diğer şehirlere ise balistik füzeler ile saldırıyor.

Sınır bölgelerindeki ateşkesin sona ermesinin ardından birkaç haftadır Husiler ile Suudi Arabistan birlikleri arasında çatışmalar yaşandığı ifade ediliyor. Suudi Arabistan medyasında son aylarda yer alan haberlerde, Cazan bölgesinde bulunan Samita ile Ed-Dayir'e bağlı bölgelerdeki bazı köylerin tahliye edildiği bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×