Husiler'den muhtemel bir plana olumlu cevap

Husiler ve devrik Cumhurbaşkanı Salih'in partisi GPC, ülkedeki savaşın sonlanması için ortaya atılacak girişimlere olumlu yanıt verecek

Husiler'den muhtemel bir plana olumlu cevap
28 Ağustos 2016 Pazar 23:10

Yemen'de Husiler ile devrik Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih'in partisi Genel Halk Kongresi (GPC), savaşın çözümü için başlatılacak girişimlere olumlu karşılık vereceklerini duyurdu.

Husiler ile GPC tarafından oluşturulan Yüksek Siyasi Konsey tarafından yapılan açıklamada, savaşın tamamen durdurulması ve ambargonun kaldırılması temelinde başlatılacak her türlü girişime olumlu karşılık verileceği kaydedildi.

Husilerin kontrolündeki SABA Haber Ajansının haberinde, kararın Salih es-Samad başkanlığında, başkent Sana'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda düzenlenen toplantıda alındığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suudi Arabistan'ın Cidde kentinde geçen perşembe yapılan toplantının ardından Yemen krizinin çözümü için yeni bir yol hartası belirlediklerini açıklamıştı. Yol haritasında Husilerin de katıldığı ulusal birlik hükümeti oluşturulması, Husilerin başkent Sana'dan çekilmesi ve ülkedeki ağır silahların üçüncü bir tarafa teslimiyle ilgili maddeler yer alıyor.

Yemen hükümeti de dün, Kerry'nin sunduğu yol haritasını ilkesel olarak desteklediğini açıklamış, her türlü barış önerisinin "BM'nin 2216 sayılı kararı, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) girişimi ve ulusal diyalog görüşmelerinde alınan kararlar doğrultusunda olmak" şartıyla desteklendiği ifade edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×