Halil el-Hayye'den bayram hutbesi

Hamas Siyasi Büro Üyesi Hayye: "Dış müdahaleler yerel seçimlerin iptal edilmesine neden oldu"

Halil el-Hayye'den bayram hutbesi
12 Eylül 2016 Pazartesi 09:51

Hamas Siyasi Büro Üyesi Halil el-Hayye, Filistin'de yerel seçim sürecinin "dış müdahaleler" nedeniyle sekteye uğradığını ifade etti.

Gazze'deki Seraya Meydanı'nda bayram namazının ardından verdiği hutbede Hayye, "Dış müdahaleler yerel seçimlerin iptal edilmesine neden oldu. Demokrasi sürecine zarar verdiler." dedi.

Filistinlilerin önünde birlik, uzlaşı ve seçimler için uzun bir süre olduğunu belirten Hayye, yerel seçimlerin ertelenmesi kararına rağmen Fetih ile uzlaşmak zorunda olduklarını kaydetti.
Filistin Yüksek Adalet Mahkemesi, Batı Şeria ve Gazze Şeridi'nde 8 Ekim'de yapılması planlanan yerel seçimlerin ertelenmesine hükmetmişti.

Fetih hareketine yakın bazı avukatlar, "Doğu Kudüs'ün seçimlere dahil edilmediği ve Hamas hareketinin kontrolünde bulunan Gazze Şeridi'ndeki temyiz mahkemelerinin meşru olmadığı, dolayısıyla seçime girecek adaylar hakkında verdiği kararların geçerli olamayacağı" gerekçeleriyle mahkemeye başvurarak seçimlerin ertelenmesini talep etmişti.

Başvuruyu değerlendirmek için zamana ihtiyacı olduğu gerekçesiyle seçimlerin ertelenmesine karar verdiği belirtilen mahkemenin, konuyu görüşmek üzere 21 Aralık'ta yeniden toplanacağı ifade edilmişti.

Hamas ise "Fetih hareketini kurtarmayı hedefleyen siyasi bir karar" olarak nitelendirdiği karara tepki göstermişti.

Şimdiye kadar Filistin'de yapılan yerel seçimlerin hiçbirine İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs dahil edilmedi. Seçimlerin ertelenmesinin ardından sosyal medyada bazı Filistinliler, "Fetih hareketinin Hamas karşısında kaybetme endişesi ile seçimleri iptal ettirmek istediği ve bu yüzden Doğu Kudüs meselesini kullandığı" eleştirisinde bulundu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×