Fırat Kalkanı Harekâtı'nda ikinci gün

Cerablus'a dün girerek bölgenin ÖSO'ya geçmesini sağlayan Türk tankları bugün de Karkamış'tan bölgeye girdi

Fırat Kalkanı Harekâtı'nda ikinci gün
25 Ağustos 2016 Perşembe 10:47

Suriye'nin kuzeyindeki Halep şehrine bağlı Cerablus ilçesindeki IŞİD'i bölgeden uzaklaştırmak ve PYD'nin bölgeyi işgal etmesine fırsat vermemek için dün başlayan operasyon bugün de devam ediyor.

Fırat Kalkanı operasyonunun ikinci gününde Gaziantep'in Karkamış sınırında konuşlu 10 tank ve iş makinelerinin sınırı geçerek Suriye tarafına gittiği görüldü. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin dün sabaha karşı Suriye’de başlattığı ’Fırat Kalkanı’ harekatı ikinci günde de devam ederken, bu sabah Cerablus bölgesine tank sevkiyatı yapıldı.

IŞİD’in elinde bulunan Cerablus’a dün sabaha karşı topçu atışı ve hava bombardımanı ile başlayan ’Fırat Kalkanı’ harekatında, öğleye doğru da sınırı geçen tank birliklerinin korumasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri kente girmiş ve akşam saatlerinde kentin tüm kontrolünü ele geçirmişti.

Cerablus ve çevresinde harekat devam ederken, Karkamış’ta konuşlu birliklerden bu sabah saat 09.30’da, 10 tank daha sınırı geçerek Suriye topraklarında ilerledi. Tanklarla birlikte iş makinelerinin de Cerablus yönüne ilerlediği görüldü.

Bir diğer iddia ise tankların sınırı geçip kontrol görevi yaptığı ardından geri döndüğü yönünde... Sınırda hareketli dakikalar yaşanıyor. 

Dün de 15 ila 20 arasında tank ve zırhlı araçlar Suriye'ye girmişti. 


Etiketler; #ÖSO #Cerablus

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×